Paradom kroz središte Banje Luke vlasti Republike Srpske u četvrtak su obilježile 9. siječnja kao dan tog entiteta, ponovno prkoseći pravorijeku Ustavnog suda BiH koji je takvu proslavu proglasio neustavnom.
Kao i ranijih godina kroz Banju Luku su paradirali naoružani policajci, vojni veterani, vatrogasci, volonteri Crvenog križa, šumari, cestari i djeca dok su ih s tribine promatrali političari iz RS-a i Srbije.
Potpredsjednik srbijanske vlade Aleksandar Vulin pred okupljenima je održao još jedan zapaljivi govor u kojemu je tvrdio kako se sada svugdje juriša na Srbe i pokušava srušiti političare koje su oni birali ne bi li ih ostavili bez države.
"Zato traže da nam na ulici ruše vlast u Srbiji", uzvikivao je Vulin, očito aludirajući na prosvjede studenata koji već tjednima traže odgovornost vlasti zbog rušenja nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu kada je poginulo 15 osoba.
Tvrdeći kako je na djelu urota kojom se Aleksandra Vučića pokušava srušiti uličnim prosvjedima, Vulin je istodobno kazao kako je na sličan način na meti i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik protiv kojega se pred Sudom BiH vodi postupak koji bi ga, bude li osuđen, mogao stajati političke karijere.
Vulin je suđenje Dodiku zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika usporedio sa sudskim procesima koji su vođeni pred Haaškim tribunalom zbog ratnih zločina, a uz to je poslao jedva prikrivenu prijeteću poruku svima koji upozoravaju da se proslavom 9. siječnja krše presude Ustavnog suda BiH.
"Niste vi veziri ni begovi ni age da nam govorite šta da činimo", kazao je Vulin koji je pri tom Srbiju proglasio "čuvarem Daytonskog sporazuma" pa poručio kako se sa Srbijom stoga "mora postupati lijepo" jer u protivnom neće biti ni Daytona ni BiH.
Govoreći u ime Dodika koji nije sudjelovao u obilježavanju 9. siječnja jer je na kućnom oporavku nakon operacije jednjaka, ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan je kazao kako u RS slave svoju državnost. Pritom je ponavljao teze oca suvremenog srpskog nacionalizma Dobrice Ćosića kako su Srbi bitke dobivene u ratu gubili u miru, no to su u konačnici ispravili uspostavivši 1992. godine RS "kao državu u punom kapacitetu".
Za BiH je kao i ranije Dodik tvrdio da je državna zajednica koja je opet moguća samo na temeljima izvornog Daytona. Njega su pak, kako kaže Karan, stranci već revidirali pa bi se stoga on morao vratiti na izvorne postavke.
"Ukoliko se ne vratimo na slovo Daytonskog sporazuma trebamo proglasiti da je Dayton propao i da ga je srušila Clinton-Bidenova Amerika", kazao je šef Dodikove policije.
Zaključio je konstatacijom kako će sada sve ovisiti o tome kako će se završiti sudski postupak protiv Dodika, odnosno kako će o njegovu ishodu ovisiti hoće li opstati Daytonski sporazum i BiH.
Sam Dodik je ranije ovog tjedna u jednom intervjuu rekao kako će, bude li on osuđen, RS odmah proglasiti samostalnost, odnosno odcijepiti se od BiH.
Kako piše Klix.ba, posebnu pozornost na paradi izazvalo je prisustvo Noćnih vukova, koji su ulicama defilirali noseći ruske i srpske zastave.
Pripadnicima ove organizacije 2018. godine zabranjen je ulazak u Bosnu i Hercegovinu zbog procjene da predstavljaju sigurnosnu prijetnju. No, unatoč zabrani, Noćni vukovi nastavljaju svake godine posjećivati BiH.
Pogledaj na Twitteru
Srbijanski MSP "zaprepašten" notom BiH zbog proslave Dana Republike Srpske
Ministarstvo vanjskih poslova (MSP) Srbije u četvrtak je, u povodu prosvjedne note Bosne i Hercegovine zbog sudjelovanja državnih dužnosnika iz Beograda na obilježavanju Dana Republike Srpske, izrazilo "zaprepaštenje" zbog tog diplomatskog demarša, dovodeći notu u vezu s nedavnim posjetom kosovskog premijera Sarajevu.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković uputio je ranije danas prosvjednu notu srbijanskom MSP-u navodeći kako službeni Beograd, sudjelujući u obilježavanju 9. siječnja kao dana Republike Srpske "opasno i štetno" utječe na odnose dviju država.
Podrška vlasti Srbije nelegalnim aktivnostima usmjerenim protiv ustavnopravnog poretka u BiH smatramo opasnim i štetnim za odnose dvije zemlje i sigurnost regije, navodi se u pismu.
MSP Srbije izrazio je na službenoj mrežnoj stranici "zaprepaštenje sadržajem i namjerom" tog diplomatskog demarša, "napose u svjetlu nedavnih događanja i postupaka službenog Sarajeva".
Dodaje se kako je "nevjerojatno i duboko zabrinjavajuće da vlasti u Sarajevu smatraju prikladnim da šalju prosvjedne note Srbiji, istodobno službeno dočekujući (kosovskog premijera) Albina Kurtija, čije politike i postupci očigledno krše suverenitet i teritorijalni integritet Srbije".
Nota Sarajeva, po ocjeni MSP-a u Beogradu, "predstavlja flagrantno nepoštivanje stajališta Srbije" u pogledu Kosova koje je "čvrsto utemeljeno na međunarodnom pravu i podržano Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda".
Prijem Kurtija u Sarajevu, ocjenjuje MSP, "nije bio samo jednokratna uvreda za Srbiju, već i opasan presedan koji potkopava regionalnu stabilnost i međusobno poštovanje".
"Sarajevo je tim činom svjesno ignoriralo legalne i legitimne interese Srbije, čime je dodatno opteretilo odnose između naših dviju država", navodi srbijanski MSP.
Naglašava se da je Srbija "dosljedno pokazivala najviše poštivanje prema teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine" i nikada i ni u jednom trenutku ne dovodeći u pitanje "integritet Bosne i Hercegovine kao države".
Srbija je, dodaje se, "ispunila svoje obveze iz Daytonskog mirovnog sporazuma, doprinoseći miru i stabilnosti u regiji", ali da se to "ne može reći za određene političke aktere u Sarajevu, čija retorika i postupci često stoje u suprotnosti sa principima Dejtonskog sporazuma, stvarajući podjele i nestabilnost u samoj Bosni i Hercegovini".
U priopćenju MSP poručuje da "potvrđuje svoju posvećenost miru, stabilnosti i dobrosusjedskim odnosima na Zapadnom Balkanu" i poziva ministarstvo vanjskih poslova BiH da učini isto.