- Njemačka i Italija pronašle alternativu za ruski plin
- Ukrajini stigla oklopna vozila iz Australije, pomoć u naoružanju šalje i SAD
- Ukrajinci zabranili ruske pjesme u svojim medijima
- Rusi tvrde da su ubili 50 ukrajinskih generala i časnika
- Sjeverodoneck je i dalje meta napada ruske vojske
Tijek događaja iz minute u minutu pratite u nastavku:
14:20 Rusija je rekla da će odgovoriti kako bi zaštitila svoje interese ako Litva odmah ne ukine zabranu tranzita neke robe u rusku eksklavu Kalinjingrad.
Litavske vlasti zabranile su kretanje robe koje je sankcionirala Europska unija preko svojeg teritorija. Zabranjena roba uključuje ugljen, metale, građevinske materijale i naprednu tehnologiju.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov opisao je situaciju kao "više nego ozbiljnu": "Ova odluka zaista je bez presedana. To je kršenje svega", rekao je.
13:09 Proruski krimski čelnik Sergej Askionov optužio je Ukrajinu da je pokrenula raketni napad na platforme za bušenje nafte u blizini tog poluotoka. Tri osobe su ozlijeđene, a u tijeku je potraga za još sedam radnika nakon napada na platforme Černomorneftegaza, rekao je Askionov.
13:06 Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je kako nitko ne zna koliko će sukob u Ukrajini trajati, ali i da se svi moraju pripremiti na činjenicu da bi to moglo trajati godinama.
"Ne smijemo prestati podržavati Ukrajinu. Čak i ako su troškovi visoki, ne samo za vojnu potporu već i zbog porasta cijena energije i hrane", rekao je.
12:20 Dmitrij Medvedev, zamjenik predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije i dugogodišnji saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, objavio je na Telegramu da je odnos između SAD-a i Rusije na "nula kelvina".
Govoreći o izgledima za daljnje pregovore o nuklearnim sporazumima, Medvedev je poručio: "Sada nemamo nikakve odnose sa SAD-om. Oni su na nula kelvina i danas ih ne trebate odmrznuti. A s njima još ne treba pregovarati. Neka trče ili puze i traže."
12:10 Američka tajnica financija Janet Yellen danas bi se trebala sastati s kanadskom ministricom financija Chrystiom Freeland u Torontu, u kojem će razgovarati o ratu u Ukrajini i zajedničkim naporima za suočavanje s inflacijom cijena hrane i goriva koju on uzrokuje.
11:30 Separatisti koje podržava Rusija tvrde da su zauzeli selo pokraj glavne južne ceste prema Sjeverodonecku u istočnoj Ukrajini. Severodoneck je ključna meta ruskih snaga jer im je cilj preuzeti punu kontrolu nad regijom Luhansk.
10:36 Samoproglašena Narodna Republika Doneck ustvrdila je jutros da su u posljednja 24 sata granatiranjem ukrajinskih snaga oštećene 32 kuće i osam "objekata civilne infrastrukture" na 13 od 238 naselja za koje DPR tvrdi da ih kontrolira, prenosi The Guardian.
10:00 Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock poručila je kako Njemačka podupire Poljsku i Rumunjsku u prilagodbi željeznica za izvoz milijuna tona žitarica iz Ukrajine.
"Željezničke pruge treba modernizirati, potrebni su nam pravi teretni vagoni - njemačka vlada radi na tome s mnogim drugim akterima", rekla je uoči sastanka sa svojim kolegama iz Europske unije u Luksemburgu.
"Jasno je da nećemo moći izvući sve žito. Ako uspijemo osloboditi barem dio toga, to bi moglo biti od koristi jer se suočavamo s globalnim izazovom", poručila je.
9:36 Glavni stožer Oružanih snaga Ukrajine objavio je nove podatke o ruskim vojnim gubicima od početka invazije na Ukrajinu. Kako stoji u infografici objavljenoj na Twitteru, ubijene su gotovo 34.000 ruskih vojnika.
Pogledaj na Twitteru
9:25 "Ruska blokada izvoza milijuna tona ukrajinskih žitarica je ratni zločin", rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell.
"Pozivamo Rusiju da deblokira luke. Nezamislivo je da milijuni tona pšenice ostaju blokirani u Ukrajini, dok u ostatku svijeta ljudi pate od gladi", rekao je šef europske diplomacije.
"Ovo je pravi ratni zločin, ne mogu zamisliti da će to još dugo trajati", rekao je.
8:57 Ruska vojska priopćila je da je više od 307.000 djece deportirano iz Ukrajine u Rusiju od početka rata. Rusi ujedno tvrde da su zaprimili više od 2,7 milijuna zahtjeva onih koji se žele preseliti iz Ukrajine u Rusiju, piše Interfax.
8:43 Guverner Harkiva, Oleh Sinjehubov, objavio je na svojem profilu na Telegramu kako u tom gradu Rusi nastavljaju terorizirati civilno stanovništvo. Apelirao je na tamošnje stanovnike da ne zanemaruju alarme te da ostanu u skloništima.
8:17 Količina nafte koju je Kina uvezla iz Rusije u svibnju dosegla je novi rekord, što predstavlja skok od 55 posto u odnosu na 2021. godinu, piše The Guardian.
8:10 Australija je poslala prva četiri od 14 oklopnih transportera u Ukrajinu u sklopu paketa pomoći vrijednog 285 milijuna dolara.
Ukrajinski veleposlanik u Australiji Vasil Mirošničenko pozvao je na daljnju vojnu pomoć.
Pogledaj na Twitteru
8:00 Britansko ministarstvo obrane objavilo je ažurirane podatke o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Među ostalim, u novom izvještaju stoji kako su ruske kopnene i zračne operacije usredotočene na središnji dio Donbasa.
Pogledaj na Twitteru
7:00 Njemački ministar gospodarstva Robert Habecki priprema nove mjere koje bi trebale smanjiti potrošnju plina i nadoknaditi smanjene isporuke iz Rusije, prema planovima dostupnima agenciji dpa.
Ruski proizvođač plina Gazprom smanjio je prošlog tjedna isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 zbog, kako kaže, kašnjenja opreme koja je poslana na remont u Siemens.
Habeck želi smanjiti potrošnju plina u proizvodnji struje i u industriji i prioritet dodijeliti punjenju skladišta za zimu. Umjesto u termoelektranama na plin, više struje trebalo bi se proizvoditi u onima na ugljen.
6:45 Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je kako očekuje da će Rusija intenzivirati napade na njegovu zemlju, dok Kijev ovog tjedna čeka odluku Europske unije o dodjeli statusa zemlje kandidata Ukrajini.
"Očito je da ovog tjedna od Rusije treba očekivati intenziviranje neprijateljskih aktivnosti... I ne samo protiv Ukrajine, već i protiv drugih europskih zemalja. Mi se pripremamo. Spremni smo", rekao je Zelenski.
6:30 U četvrtak i petak održava se redoviti sastanak na vrhu šefova država ili vlada Europske unije, a raspravljat će, među ostalim, i o mišljenjima koje je Europska komisija objavila prošli tjedan o zahtjevima Ukrajine, Moldavije i Gruzije za članstvo u Europskoj uniji.
Dobiju li Ukrajina i Moldavija kandidatski status, bit će to veliki skok jer su se prije početka brutalnog ruskog napada na Ukrajinu te zemlje borile da u zajedničkim deklaracijama dobiju bilo kakvu maglovitu formulaciju koja bi makar u naznakama govorila o europskoj perspektivi.
Što se događalo 116. dana rata, možete pročitati >> OVDJE.