Ruska Savezna služba osiguranja (FSO) najtajnija je specijalna služba Rusije, uz čije se djelovanje veže niz kontroverzi. Javnosti nisu dostupni nikakvi egzaktni podaci o njezinu radu i ovlastima, pa se većina informacija svodi na nagađanja ili pretpostavke.
Na čelu joj je Moskovljanin Dmitrij Kočnjev, koji je zamijenio dugogodišnjeg šefa Evgenija Murova, nekadašnjeg suborca Vladimira Putina, koji je na tu poziciju postavljen nekoliko dana nakon Putinova dolaska na čelo države.
FSO vuče korijene iz jedne službe nekadašnjeg KGB-a koja je bila zadužena za osiguravanje čelnih ljudi u državi, a što FSO obavlja danas. Već se 15-ak godina priča kako za najrizičnije predsjednikove poduhvate (poput ronjenja na dno Bajkala ili pilotiranja borbenim avionom) FSO koristi Putinova dvojnika, piše Ruska reč.
Osim Putina, FSO štiti i suce, svjedoke, visoke dužnosnike, kao i ključne objekte državne administracije, kao što su Kremlj i Duma. Sredinom 2000-ih niz ruskih sigurnosnih službi međusobno se sukobio oko prevlasti s ciljem da osiguraju poziciju koja će biti što bliža predsjedniku, ali da dobiju mogućnost kontroliranja tokova novca, imovinu i resurse.
Naime, pod izravnom nadležnošću predsjednika bile su građevinske i prometne organizacije, tvrtke koje osiguravaju hranu za federalnu vlast, kao i državne nekretnine u inozemstvu. Danas pak nijednom predsjedničkom rezidencijom ne upravlja njegova administracija, nego je registrirana ili na Rusku Federaciju ili na FSO.
Godine 2003. FSO je osnovao svoju tvrtku-kćer Ateks, koja je bila odgovorna za izgradnju objekata od federalnog značaja: rukovodila je državnim budžetom određujući s kim će se potpisivati državni ugovori i raspisujući natječaje vrijedne milijarde rubalja.
Ovlasti agenata FSO-a vrlo su široke - oni imaju pravo provoditi istragu, prisluškivati razgovore, otvarati pisma, privoditi građane, pretresati stanove i konfiscirati automobile. Pod kontrolom ove agencije svaka je 12. ulica u Moskvi, a o svima koji u tim ulicama žive uvijek se vode dosjei.