''Odmah nakon sumnje i prvih pristiglih rezultata bolesti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je 4. studenog donijelo rješenje kojim su utvrđene mjere koje se provode na ugroženom području. Sve to u cilju suzbijanja širenja te zarazne bolesti'', pišu u priopćenju, javlja Dnevni Avaz.
Zaraženim područjem smatra se ono od najmanje tri kilometra u promjeru od žarišta, a ugroženim u promjeru od najmanje 10 kilometara. Žarište je mjesto na kojem je pronađena uginula ptica.
''Apeliramo na građane da obavezno prijave svaki slučaj uginule ptice na prirodnim ili vodenim površinama, kao i prijavu povećanih uginuća ili znakova bolesti kod peradi ili ptica na imanjima'', nastavlja se u priopćenju.
Provode se i mjere aktivnog i pasivnog nadzora, odnosno kontrole zdravstvenog stanja peradi u potencijalno rizičnim područjima blizu vodenih površina s divljim pticama, zatvaranje peradi u objekte, sprečavanje direktnog i indirektnog kontakta između peradi i divljih ptica i podizanje biosigurnosnih i higijenskih mjera na imanjima.
Slučajevi istog soja ptičje gripe registrirani su u Hrvatskoj i Srbiji.