Upravitelji aerodroma objavili su da prosvjedi neće utjecati na njegovo funkcioniranje, no savjetovali su putnike da stignu ranije. Bivša britanska kolonija Hong Kong, vraćena Kini 1997. godine, u najvećoj je političkoj krizi u nekoliko desetljeća. Ponekad nasilni prosvjedi u toj autonomnoj regiji traju već dva mjeseca i predstavljaju jedan od najvećih izazova kineskom čelniku Xiju Jinpingu otkad je preuzeo vlast.
Prosvjedi se sad već događaju svakodnevno. Prošli tjedan oštećena je zgrada lokalnih vlasti, a Peking je upozorio da je to napad na kineski suverenitet. Demonstracije u Hong Kongu počele su 9. lipnja zbog nezadovoljstva zakonom koji je trebao omogućiti izručenje osumnjičenika Kini. Stanovnici Hong Konga smatraju kako bi to potkopalo pravosudnu neovisnost te pokrajine i izložilo ljude opasnostima političkih optužnica.
Od zakona se u međuvremenu nominalno odustalo, no prosvjednici traže njegovo potpuno povlačenje i ostavku upraviteljice Hong Konga Carrie Lam. Njihovi zahtjevi proširili su se i na zadržavanje demokratskih stečevina i sloboda poput slobode govora i neovisnosti sudstva, a neki čak traže i zabranu ulaska turistima iz središnje Kine.
Prosvjednici su u petak na zračnu luku stigli s kacigama na glavi te su sjeli na pod, s natpisima koji pozivaju na potpuno povlačenje mjere o izručenje i izvikujući slogane poput "slobodan Hong Kong".
"Svijet nas gleda posljednjih nekoliko tjedana", istaknuo je Jeremy Tam, bivši pilot i zastupnik koji je pomagao u organizaciji prosvjeda. "Vjerujemo da je zračna luka najizravniji način da turistima objasnimo što se stvarno događa u Hong Kongu". Singapur je u petak upozorio svoje stanovnike da izbjegavaju dijelove Hong Konga u kojima se prosvjedi događaju. (Hina)