Iako su prvi predmeti potopljenog antičkog grada Akre pronađeni još 80-ih, prošle godine je pokrenuta ekspedicija kako bi se saznalo više o potopljenom gradu. Kao rezultat sa dna su izvađeni brojni predmeti, kao i ostaci brodova. 'Nekoliko brodoloma dogodilo se ovdje u regiji tijekom antike i srednjeg vijeka. U više od 4 godine istraživanja pronašli smo 2 antička broda, koja su doduše gotovo potpuno uništeni', kazao je Viktor Vakhoneyev, arheolog.
>> U Puli pronađena antička reljefna ploča
Lokalni znanstvenici smatraju da grad nije potopljen, već da se visoka obala srušila u more. 'Ljudi koji dolaze ovamo misle da je grad potonuo, ali u krivu su! Pogledajte našu obalu, jako je strma i voda bi se trebala dignuti 5 do 7 metara da poplavi grad, a unatrag 2 tisuće godina razina vode se podigla tek 2 metra!', rekao je Stanislav Ryzhov, arheolog.
Arheolozi kažu da će možda biti potrebno i stoljeće da se istraži potopljeni grad. 'Potapanje Akre dogodilo se poprilično brzo, no arhitektura je ostala poprilično očuvana', dodao je Vakhoneyev.
Dok u budućnosti Akru vide kao velik poticaj za razvoj podvodnog turizma u regiji, zasad se nose s nedostatkom novca, pa moraju raditi s arheolozima 'na crno', koji često i kradu iskopane vrijedne predmete.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.