Izraelska vojska od petka navečer u kopnenoj je ofenzivi s oklopnim vozilima, nastavljajući pojačano bombardirati područje od 362 km2, kao odmazdu za krvavi napad palestinskog islamističkog pokreta Hamasa na njezino tlo 7. listopada kada je ubijeno 1400 ljudi.
Lokalne vlasti u Gazi objavile su u nedjelju da je više od 8.000 Palestinaca, od kojih su polovica djeca, ubijeno u izraelskim bombardiranjima od početka sukoba prije nešto više od tri tjedna. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres osudio je u subotu "eskalaciju bombardiranja bez presedana" koja ugrožava humanitarne ciljeve, još jednom pozivajući na trenutni prekid vatre.
Predsjednica Međunarodnog odbora Crvenog križa (ICRC) Mirjana Spoljaric izjavila je u subotu da je "šokirana nepodnošljivom razinom ljudske patnje".
Rekla je da je neprihvatljivo da civilno stanovništvo u Pojasu Gaze nema sigurno utočište pred masovnim bombardiranjem izraelskih zračnih snaga. Odgovarajuća humanitarna pomoć trenutno nije moguća, rekla je Spoljaric u priopćenju objavljenom u subotu navečer. "Ovo je katastrofalan neuspjeh koji svijet ne smije tolerirati."
Prema Crvenom križu tisuće obitelji u Gazi prisiljene su spavati u improviziranim skloništima ili na otvorenom, s malo hrane i vode. U priopćenju se navodi da su bolnice, koje još uvijek rade, "na rubu kolapsa" jer im ponestaje zaliha za zbrinjavanje mnogih bolesnih i ozlijeđenih.
Većina uređaja za pročišćavanje otpadnih voda više nije u funkciji. ICRC je rekao da se zdravstvena skrb, voda i struja moraju odmah vratiti kako bi se spasili životi.
"Suočeni s neprestanim i zastrašujućim bombardiranjem, ljudi nemaju kamo pobjeći ili se skloniti. Treba odmah uspostaviti prekid vatre", rekao je u nedjelju dr. Christos Christou, međunarodni predsjednik Liječnika bez granica (MSF).
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je u subotu na tiskovnoj konferenciji da će "rat u Pojasu Gaze biti dug i težak i da smo spremni za njega", dodajući da će njegova vojska "uništiti neprijatelja na kopnu i pod zemljom". Referenca je to na mrežu stotina kilometara podzemnih tunela, odakle Hamas usmjerava svoje operacije, prema Izraelu.
Sada počinje "druga faza rata, čiji je cilj jasan: uništiti vojne kapacitete i vodstvo Hamasa; vratiti taoce kući", potvrdio je Netanyahu nakon sastanka s obiteljima zarobljenika Hamasa, kojih je po Izraelu 230. Do sada su puštene četiri žene. Hamas, koji je prijetio pogubljenjem talaca, procjenjuje da je broj ubijenih talaca u bombaškim napadima "gotovo 50".
Intenziviranje bombardiranja Gaze poklopilo se s prekidom komunikacija i interneta, što je dodatno zakompliciralo zadatak humanitaraca.Veze se postupno uspostavljaju u nedjelju ujutro, objavila je organizacija za nadzor mreža Netblocks.
Suradnik AFP-a u gradu Gazi potvrdio je da je mogao pristupiti internetu i mobilnoj mreži te da je uspio kontaktirati ljude na jugu teritorija. Od 9. listopada Izrael je uveo "potpunu opsadu" Gaze, prekinuvši opskrbu vodom, strujom i hranom teritorija na kojem je 2,4 milijuna stanovnika i koji je pod izraelskom kopnenom, zračnom i pomorskom blokadom od 2007. godine. Samo 84 kamiona humanitarne pomoći uspjelo je stići u Gazu preko Egipta od 21. listopada.
Nedostaju i lijekovi, a neke se kirurške operacije provode bez potpunog uspavljivanja pacijenata, zbog nestašice sredstava za anesteziju, upozorio je MSF u subotu.