Petnaest nuklearnih reaktora raspoređenih u četiri elektrane: tako izgleda ukrajinska nuklearno-energetska slika. Na zapadu države su elektrane Rivne i Hmeljnickij s četiri, odnosno dva reaktora. Na jugu je nuklearka kraj Mikolajiva s tri, a na jugoistoku je elektrana Zaporižja sa šest reaktora.
Upravo je elektrana Zaporižja najveća u Europi te su se u noći s četvrtka na petak u njenoj neposrednoj blizini vodile borbe između ukrajinskih i ruskih snaga. Borbe koje su se, zahvaljujući jednoj nadzornoj kameri čiji je signal dostupan putem interneta, mogle cijelu noć pratiti uživo.
U jednom je trenutku jednu od zgrada elektrane pogodio, pretpostavlja se, ruski projektil, nakon čega je planuo požar. Uslijedila je panika po društvenim mrežama i strah od novog Černobila. No, što je doista gorjelo?
Sljedećeg jutra satelitske snimke precizno su otkrile lokaciju kamere, kao i ono što je snimala. U kadru su joj bili uredi i prostori za obuku koji su bili zahvaćeni požarom. Reaktori ni u jednom trenutku nisu bili vidljivi te im, prema podacima od petka ujutro, nije prijetila veća opasnost.
Sama nuklearna elektrana Zaporižja moderna je i prilično sigurna, pogotovo u odnosu na Černobil. Njezinih šest reaktora proizvodi struju snage 6000 megavata, dovoljnu za opskrbljivanje četiri milijuna kućanstava.
Osim toga, ta elektrana može izdržati potres jačine osam po Richteru, a reaktore štite i po nekoliko metara debeli betonski zidovi te je malo vjerojatno da bi im direktan udar bombe mogao naškoditi. Međutim, problem nastaje kada se prekine opskrba strujom i vodom jer onda zbog nedovoljno dobrog hlađenja može doći do taljenja reaktora i curenja radioaktivnog materijala, ali ne i eksplozije.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr