'Osobno ću zauvijek žaliti, a to vrijedi za vladu koje sam bio član, što su obavještajni podatci, koje smo dobili, bili netočni', rekao je u intervju za 'Delo'. 'U Iraku ni bilo oružja za masovno uništenje', rekao je Powell koji boravi u Sloveniji kao sudionik Bledskog strateškog foruma. 'Naši obavještajni podatci bili su krivi. Pogriješili smo', rekao je.
Dan uoči službenog završetka američke borbene misije u Iraku, sedam i po godina od početka intervencije, Powell je ocijenio da posao u Iraku nije ni politički ni sigurnosno završen, zbog pobunjeničkih skupina koje napadaju ljude i infrastrukturu. Na pitanje je li se intervencija isplatila s obzirom na velike žrtve na svim stranama, Powell je odgovorio protupitanjem isplati li se stvarati demokraciju. Konačan sud o ratu u Iraku dat će povijest, 'kada je prerano za bilo kakav konačan odgovor', rekao je.
Prvi afroamerikanac koji je postao zapovjednik glavnog stožera američke vojske, a zatim i prvi afroamerički ministar vanjskih poslova do 2004., kada se povukao iz aktivne politike, Powell je i veteran vijetnamskog rata. Oprezan je pri usporedbi ratova u Vijetnamu, Afganistanu i Iraku. 'U Vijetnamu smo bili usredotočeni na borbu protiv komunizma, a Vijetnamce je u ratu više motivirao nacionalizam čiju snagu tada nismo razumjeli', rekao je.
>> Nema nikakvih dokaza da Iran želi nuklearno oružje
'U Afganistanu su daleko najvažnije plemenske veze koje su neraskidive. Afganistanci se radije obraćaju plemenskim vođama nego državi, a Afganistan nikad nije imao jaku središnju vlast', rekao je. Odbacio je tezu da je nad Afganistanom 'sjena rata u Vijetnamu. 'Usporedbe Afganistana i Vijetnama vrlo su opasne i treba biti oprezan. Vijetnamski rat bio je prije 40 godina, stvari treba gledati iz sadašnje perspektive - ovdje i sada', zaključio je Powell. (Hina)