Traženje igle u plastu sijena

Podmornici još ni traga, a kisika za petero putnika u njoj sve manje: "Svaka sekunda, svaka minuta izgleda kao sati"

Sve oči svijeta uprte su u dramatičnu potragu za podmornicom kojoj se izgubio trag na Atlantiku. U podmornici u kojoj su mahom milijunaši sve je manje kisika.

Petero putnika u nestaloj podmornici u Atlantiku kisika ima za još 40 sati.

"Nervozna sam. Muka mi je od živciranja, prestravljena sam, tjeskobna. Trenutačno ne spavam. Samo se nadam dobrim vijestima. Svaka sekunda, svaka minuta izgleda kao sati. I gubimo vrijeme. I gubimo priliku da ih pronađemo žive", navodi Jannicke Mikkelse, istraživačica i prijateljica jednog od putnika.

Traže ih američka i kanadska obalna straža, mornarica, sonari, radari, avioni. Uključuju se i privatna plovila.

Pročitajte i ovo Zaron do Titanica Utrka s vremenom, kisika je sve manje: Čak i da izrone, posada podmornice ne može izaći sama

"Dopremanje opreme za spašavanje na mjesto događaja je prioritet. Ujedinjeno zapovjedništvo radi na tome kako bi odredilo prioritet koju opremu možemo tamo nabaviti. Akcije su u tijeku", kazao je kapetan Jamie Fredericks, koordinator za reakciju u naporu spašavanja Obalne straže.

Dok podmornici nema ni traga ni glasa, o njezinih petero ekstravagantnih putnika već se naveliko govori: britanski milijarder Hamish Harding, jedan od najbogatijih ljudi iz Pakistana Shahzada Dawood i njegov 19-godišnji sin, francuski istraživač Paul-Henry Nargeolet te Stockton Rush, osnivač i izvršni direktor tvrtke koja organizira turističku ekspediciju na Titanic.

Potraga na području veličine Slovenije

Vlasti nisu potvrdile identitete putnika. Obalna straža započela je ronjenje daljinski upravljanim vozilom s kamerom na posljednjoj poznatoj lokaciji podmornice.

Opsežna potraga obuhvaća više od 19 tisuća kilometara četvornih, što je poput površine cijele Slovenije.

"Iskreno, to je traženje igle u plastu sijena. Kada ste iznad površine, možemo koristiti GPS, možemo koristiti radar, možemo koristiti radio. Ne postoji ništa takvo što možemo iskoristiti ispod mora. Jer jednostavno rečeno, elektromagnetske frekvencije, elektromagnetski valovi ne šire se daleko pod morem. Dakle, možete se osloniti samo na akustične senzore", objašnjava Eric Fusil, brodski arhitekt podmornica i izvanredni profesor na Fakultetu elektrotehnike i strojarstva na Sveučilištu u Adelaideu.

Pročitajte i ovo Utrka s vremenom Francuska šalje brod u akciju spašavanja kod Titanica: Opremljen je posebnim robotom

Ako je podmornica Titan na dnu, spašavanje će biti još teže. Titanic leži na neravnom terenu četiri kilometra ispod površine mora. Tamo svjetlost ne prodire, a pritisak vode može izdržati tek rijetka specijalizirana oprema.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.
 

Povezane teme