13,2 milijuna ljudi upotrijebilo je neku od ilegalnih droga u 2021. godini, navodi se u izvješću UN-a. To je za 18 posto više od procijenjene brojke, dodaju.
Sintetičke tvari poput fentanila i metamfetamina dominiraju ilegalnim tržištima droga.
Globalno, bilježi se porast korisnika droga za 23 posto, a poremećaji povezani s drogama porasli su za 45 posto u posljednjem desetljeću.
Osobe s mentalnim poremećajima, osobe nižeg socioekonomskog statusa i mladi bili su među onima koji najlakše posežu za drogom, dodaje se u priopćenju.
Istočna Europa i Sjeverna Amerika imaju više korisnika intravenskih droga nego što je slučaj u istočnoj i jugoistočnoj Aziji. Fentanil je promijenio tržište opijata u Sjevernoj Americi, pogotovo kad se govori o smrtonosnim posljedicama.
Na temelju podataka iz 18 zemalja, pet puta je vjerojatnije da će muškarci uzeti drogu nego žene. No zabrinjava podatak da će svoje partnerice upoznati s onim što čine.
Istovremeno, samo jedna od pet osoba podvrgnut će se liječenju, navodi UN, pri čemu se većinom žene suočavaju s preprekama, piše BBC.
Razlozi takvih brojki su brojni: COVID-19, strah od pravnih sankcija, društvena stigma, nedostatak brige o djeci i strah od gubitka skrbništva nad djecom.
Ghada Waly, voditeljica UN-ova ureda za droge i kriminal, navodi da u mnogim slučajevima liječenje nije uspijevalo kod onih kojima je bilo nužno.
"Moramo pojačati borbu protiv lanaca krijumčara droge koji iskorištavaju sukobe i globalne krize kako bi proširili uzgoj i proizvodnju nezakonitih droga, posebno sintetičkih, čime potiču nezakonita tržišta i nanose veću štetu ljudima i zajednicama", kazala je.