Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko pozvao je stanovnike koji to mogu učiniti da privremeno napuste ukrajinsku prijestolnicu i potraže topli zaklon nakon što su ruski napadi na Kijev i okolicu prouzročili nestanak struje i grijanja u polovici stambenih zgrada. Očekuje se da će se temperature u Kijevu spustiti i do minus osam stupnjeva Celzija.
Rusija je tijekom noći napala Ukrajinu raketama i dronovima, uključujući i hipersoničnu raketu Orešnik, javlja Radio Slobodna Europa.
U Kijevu su poginule četiri osobe, među njima i liječnik tijekom intervencije, dok je još 25 ljudi ranjeno. Dijelovi grada ostali su bez električne energije, grijanja ili vode pri temperaturama znatno ispod ništice.
"Polovica kijevskih stambenih blokova – gotovo 6000 – trenutačno je bez grijanja zbog štete na kritičnoj infrastrukturi prijestolnice, koju je izazvao opsežan neprijateljski napad", napisao je Vitalij Kličko na društvenim mrežama.
"Također pozivam stanovnike prijestolnice koji imaju mogućnost da privremeno napuste grad i presele se u mjesta s alternativnim izvorima energije i topline“, dodao je.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nakon napada je poručio da je u Kijevu oštećeno 20 stambenih zgrada, kao i veleposlanstvo Katara, te je pozvao na jasan odgovor svijeta.
U opsežnim napadima Rusija je raketom Orešnik, koja može nositi nuklearnu bojevu glavu, oštetila i kritičnu infrastrukturu u zapadnom gradu Lavovu. Ruski vojni blogeri danas su izvijestili da je raketa navodno korištena za napad na veliko skladište plina u regiji Lavov.
Rusko ministarstvo obrane ranije je potvrdilo napad raketom Orešnik, ali nije iznijelo detalje. Prema navodima ministarstva, riječ je o odgovoru na prosinački ukrajinski napad dronovima na rezidenciju ruskog predsjednika Vladimira Putina, što Ukrajina negira.
Ruske snage su tijekom noći prema Ukrajini ispalile ukupno 36 raketa i 242 drona, objavile su ukrajinske zračne snage. Ukrajina je srušila 226 dronova i 18 raketa.