"Rusija je spremna pomoći u implementaciji dogovora - spremna je surađivati na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka te se nada da će rješavanje nuklearne krize deblokirati normalnu gospodarsku suradnju", kazao je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov.
Rjabkov je također ocijenio kako je susret dvojice čelnika rezultirao "značajnim korakom naprijed".
"Ne možemo ništa drugo doli pozdraviti važan korak naprijed koji je postignut", kazao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova u komentaru za rusku agenciju Tass.
"Naravno, vrag je u detaljima, i potrebno je s time se pozabaviti. No poticaj je, koliko vidimo, ostvaren", dodao je.
Rusija i Kina, koje graniče sa Sjevernom Korejom, imaju relativno bliske diplomatske odnose s Pjongjangom.
I japanski premijer Shinzo Abe pozdravio je zajedničku izjavu kao prvi korak prema denuklearizaciji Sjeverne Koreje.
"To vidimo kao korak prema sveobuhvatnom rješenju", kazao je Abe u Tokiju nakon telefonskog razgovora s Trumpom.
Japan želi da Sjeverna Koreja pristane na potpunu, provjerljivu i nepovratnu denuklearizaciju. Kim se u zajedničkoj izjavi obvezao da će "raditi u cilju potpune denuklearizacije Korejskog poluotoka".
Abe je također dodao da bi želio zahvaliti predsjedniku Trumpu jer na razgovorima nije propustio spomenuti i pitanje otmica. Radi se o japanskom zahtjevu Sjevernoj Koreji da oslobodi preostale Japance koje je prije više desetljeća otela za obuku svoju špijuna.
Utihnula euforija u Južnoj Koreji
Prije nego što su čuli da Trump odustaje od zajedničkih vojnih vježbi, stanovnici Južne Koreje pljeskom su u utorak popratili povijesni susret američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kima Jonga Una u Singapuru, a lokalni mediji ocijenili su da se radi o "razgovorima stoljeća".
Južnokorejski predsjednik Moon Jae In, rečeno je iz njegova ureda, nije mogao spavati od uzbuđenja prije summita. A moguće je da neko vrijeme neće moći niti nakon njega s obzirom na Trumpovo obećanje da više neće "provocirati" Pjongjang vojnim manevrima u regiji.
"U ovom trenutku moram prvo saznati precizno značenje namjera predsjednika Trumpa", oprezno su komentirali iz Plave kuće, južnokorejske predsjedničke rezidencije.
Skepsa je prisutna i u Parizu. Dokument koji su na summitu u Singapuru potpisali Donald Trump i Kim Jong Un kojim se predviđa "potpuna denuklearizacija Korejskog poluotoka", predstavlja "značaj korak", ocijenila je u utorak francuska ministrica za europske poslove Nathalie Loiseau, izrazivši istovremeno sumnju da je "baš sve dogovoreno u tek nekoliko sati" tog susreta.
Iran ima savjet za Kima
Iran je pak imao savjet za Kima. "Mi znamo s kakvom on osobom ima posla. Možda će Trump otkazati dogovor prije nego što se vrati kući", upozorio je glasnogovornik iranske vlade Mohamed Nobaht, u očitoj aluziji na Trumpovo povlačenje SAD-a iz nuklearnog dogovora međunarodne zajednice i Irana. (Hina)