Prekid vatre na 60 dana

Počelo primirje na Bliskom istoku: Teške eksplozije do posljednje minute - "Jedva čekam da odem kući"

Libanon Foto: Afp
Sporazum će nadzirati skupina država predvođena SAD-om, uz Francusku, Libanon, Izrael i UN-ove mirovne snage UNIFIL.

Prekid vatre između Izraela i Hezbolaha stupio je na snagu u ranim jutarnjim satima u srijedu, ali su mu prethodile teške eksplozije na području Bejruta sve do početka primirja.

Glasne eksplozije do dogovorenog prekida vatre u četiri sata po mjesnom vremenu čuo je novinar Dpa u Bejrutu, a Reuters navodi da su se rafali mogli čuti diljem Bejruta i nakon što je prekid vatre stupio na snagu.

Reuters piše o mnoštvu automobila s raseljenima iz južnog Libanona koji su nakon prekida vatre počeli ići prema jugu koji graniči s izraelom. Novinari Reutersa vidjeli su desetke automobila kako napuštaju lučki grad Sidon južno od Beiruta oko četiri ujutro po lokalnom vremenu i idu dublje u južni Libanon.

Izraelske obrambene snage (IDF) pucale su prije primirja tijekom noći na područja u blizini međunarodne zračne luke i jug zemlje. Također je bilo napada u južnim predgrađima Beiruta u područjima gdje nije bilo prethodne vojne naredbe za evakuaciju.

Hezbolah koji ima potporu Irana rekao je da je ispalio rakete na sjeverno izraelsko naselje Even Menachem malo prije nego što je primirje stupilo na snagu, rekavši da je ta akcija bila podrška Palestincima u pojasu Gaze.

Nebo je bilo mirno nedugo nakon što je primirje stupilo na snagu, rekao je novinar Dpa.

"Jedva čekam da odem kući", ispričao je otac petero djece u hitnom skloništu u glavnom gradu Libanona. "Ne mogu vjerovati da će ovaj užasni rat uskoro završiti", rekla je tamošnja žena, koja je također bila raseljena zbog napada.

Izrael ubio još jednog visoko rangiranog vođu Hamasa u Gazi

Neposredno prije planiranog početka primirja u ratu protiv libanonske milicije Hezbolah, izraelska vojska objavila je u srijedu da je ubila još jednog visokog člana palestinske militantne organizacije Hamas u Pojasu Gaze.

Izraelske zračne snage "precizno su pogodile Mumina al-Jabarija" kojeg su opisale kao iskusnog teroristu u snajperskoj jedinici Hamasa koji je djelovao u prostoriji zgrade koja je prije služila kao škola, objavile su rano u srijedu Izraelske obrambene snage (IDF) na svom Telegram kanalu.

Informacija izraelske vojske nije se mogla neovisno provjeriti, prenosi Dpa. Sporazum između Izraela i Hezbolaha, koji treba započeti u srijedu ujutro ne uključuje nikakve odredbe za prekid vatre s Hamasom u Gazi.

IDF je rekao da je al-Jabari pohranio "veliku količinu oružja u prostoriji u kojoj je djelovao". U kolovozu je izraelska vojska napala građevinu, koja je korištena kao aktivno sklonište, eliminirajući više od 30 "terorista Hamasa i Islamskog džihada".

Izrael je rekao da je poduzeo brojne mjere kako bi smanjio rizik za civile prije napada.

Od početka rata u pojasu Gaze, koji je izbio nakon Hamasovog napada na Izrael u listopadu 2023. Hezbolah je pokretao napade na Izrael podržavajući Hamas. Izrael je odgovorio zračnim napadima na Libanon i kopnenom invazijom.

Prekid vatre na 60 dana

Glasnogovornik IDF-a za arapski upozorio je stanovnike južnog Libanona, od kojih su tisuće napustile svoje domove usred teških borbi, da će izraelska vojska "ostati raspoređena na svojim položajima unutar južnog Libanona".

"Zabranjeno vam je ići prema selima za koja su obrambene snage tražile da ih evakuirate ili prema obrambenim snagama u tom području", napisao je Avichay Adraee na mreži X na arapskom. Glasnogovornik je dodao da je ta mjera bila za sigurnost stanovnika i da će ih IDF obavijestiti kada se mogu sigurno vratiti domovima.

U utorak je izraelski sigurnosni kabinet odobrio sporazum prema kojem bi se borbe trebale zaustaviti na 60 dana. Za to vrijeme Izrael će povući svoje trupe iz južnog Libanona, rekao je američki predsjednik Joe Biden.

Borci Hezbolaha trebaju se vratiti iza rijeke Litani, oko 30 kilometara sjeverno od de facto izraelsko-libanonske granice, u skladu s Rezolucijom UN-a 1701 koja je označila kraj posljednjeg Libanonskog rata 2006. godine, ali koja nikada nije u potpunosti provedena.

Izvještaji govore da će ukupno 10.000 vojnika libanonske vojske, koji nisu uključeni u rat, biti stacionirano u pograničnom području paralelno s izraelskim povlačenjem. Od ukupnog broja 5000 ih je već postavljeno. 

Sporazum će nadzirati skupina država predvođena Sjedinjenim Državama, uz Francusku, Libanon, Izrael i UN-ove mirovne snage UNIFIL.

Starmer: Prekid vatre između Izraela i Hezbolaha donijet će olakšanje civilima

Britanski premijer Keir Starmer izjavio je da će prekid vatre između Izraela i Hezbolaha pružiti olakšanje civilnom stanovništvu u Libanonu i sjevernom Izraelu te je pozvao na napredak prema prekidu vatre u Gazi.

"Moramo vidjeti trenutni napredak prema sporazumu o prekidu vatre u Gazi, oslobađanje svih talaca i uklanjanje ograničenja na očajnički potrebnu humanitarnu pomoć", rekao je Starmer u objavi na mreži X.

Ministar vanjskih poslova David Lammy rekao je da prekid vatre mora biti prekretnica koja gradi zamah ka trajnom miru na Bliskom istoku.

"Ujedinjeno Kraljevstvo će nastaviti podupirati ključnu ulogu Privremenih snaga Ujedinjenih naroda (UNIFIL) u održavanju mira duž Plave linije i libanonskih oružanih snaga, kao jedine legitimne vojne sile u Libanonu", objavio je na mreži X.

Macron u dogovoru o prekidu vatre vidi šansu za stabilnost u Libanonu

Francuski predsjednik Emmanuel Macron opisao je sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha kao priliku za stabilizaciju Libanona.

"Prekid neprijateljstava nudi Libanoncima priliku da, uz potporu svojih partnera, krenu u trajni oporavak zemlje", rekao je francuski čelnik u video obraćanju objavljenom na mreži X.

Pozvao je na "trenutni izbor" libanonskog predsjednika i reformu institucija zemlje kako bi se omogućio financijski oporavak.

Macron je dodao da Francuska "neće štedjeti truda" da podrži prekid vatre i da će to učiniti s Privremenim snagama Ujedinjenih naroda u Libanonu, u kojima Francuska, kako je rekao, igra "središnju ulogu s nizom partnera".

Francuski predsjednik je naglasio da ovaj sporazum ne znači da rat u Gazi treba zaboraviti.

Rekao je da će Francuska "nastaviti s naporima da se postigne prekid neprijateljstava, oslobađanje talaca, ogroman priljev humanitarne pomoći i, naravno, pravedno i trajno političko rješenje koje uključuje dvije države".

 

Pročitajte i ovo zbog snimke Beroša Zadravec napala Kekin: "Nas dvije se ne poznajemo i to vas nije spriječilo..."

Pročitajte i ovo Feniks od sira Sirana podignuta iz pepela: Nakon podmetnutog požara vratili su se i ponovno osvajaju nagrade

Pročitajte i ovo Cvjetovi dobra Stigao je najpopularniji božićni cvijet u mnogim bojama, no kakva mu je cijena?