Papi je u mladosti odstranjeno plućno krilo vjerojatno zbog neke teže infekcije. U to doba, danas uobičajeno liječenje antibioticima nije bilo svima dostupno i kako bi se pacijenti zaštitili od daljnjeg širenja infekcije liječnici su odstranjivali dio pluća.
'Vjerojatno se radilo o jako teškoj infekciji, možda čak i o apscesu zbog je krvario', kazao je John Belperio, profesor pulmologije na medicinskom fakultetu u Los Angelesu. 'Ako je bilo puno krvarenja u pluća, jedina stvar koju su liječnici mogli napraviti je resekcija pluća', dodao je.
Većina bakterijskih infekcija nije tako opasna, ali neki sojevi, poput stafilokoka, destruktivniji su i mogu 'pojesti' osjetljivi organ, što liječnicima ne ostavlja drugu mogućnost osim uklanjanja zahvaćenog tkiva kako bi se spriječili još teži problemi', kaže Ronald Crystal, profesor u njujorškom medicinskom centru Presbyterian-Weill Cornell. Bilo što od upale pluća do gljivica pa čak i tuberkuloza mogli su uzrokovati inicijalnu infekciju, koja, ako nije bila adekvatno liječena, može rezultirati odstranjivanjem dijela pluća, dodao je.
>> VIDEO Cijeli prvi govor novog pape: 'Krenimo na novi put bratstva, ljubavi i povjerenja!'
Srećom, piše Time, gubitak jednog plućnog krila ne kompromitira zdravlje. Jedina briga koju papa Franjo ima, i imat će je i dalje, jest manja respiratorna rezerva od nekoga s oba plućna krila. To znači da ima nešto veći rizik od posljedica gripe ili upale pluća. Međutim, kaže Belperio, činjenica da je 76-godišnji kardinal Bergoglio imao relativno zdrav život pokazuje da jedno plućno krilo manje nije ugrozilo njegovu mogućnost da živi pun i aktivan život.
Sve dok se Papa bude čuvao infekcija, odnosno cijepio se protiv pneumonije i gripe svake godine, nema razloga vjerovati da će zdravlje 266. poglavara Katoličke crkve biti ikakav problem. 'Bit će on posve dobro', zaključio je Crystal. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook