Za razliku od tradicionalnih krema za samotamnjenje, koje potamne samo površinu kože, ova molekula djeluje stimuliranjem stanica koje proizvode pigment čija je uloga upijanje ultraljubičastih zraka, objašnjavaju znanstvenici.
Istraživanje je objavljeno u utorak u američkom časopisu Cell Reports. Nova molekula još se mora klinički testirati kako bi se potvrdilo da nije štetna za ljude. Nanosi se kao krema i omogućuje tamnjenje epiderme jedne sorte miševa koji kao i ljudi razvijaju rak kože pod djelovanjem ultraljubičastih zraka.
S obzirom da nije zaštićena dlakom ili krznom, ljudska je koža morala razviti obrane protiv hladnoće, vrućine i ultraljubičastih zraka.
Dr. David Fisher, šef dermatološkog odjela bolnice Massachusetts General i profesor na medicinskom fakultetu Harvard, glavni autor otkrića, podsjetio je da je ljudska koža odličan branik u koji je teško prodrijeti.
Znanstvenici su testirali te molekule na uzorcima ljudske kože u laboratorijima i utvrdili da potamnjuju kožu ovisno o količini tvari i učestalosti primjene. To umjetno tamnjenje traje nekoliko dana.
Potencijalna važnost ovog istraživanja počiva u novoj strategiji zaštite kože i prevencije raka kože, istaknuo je dr. Fisher.
"Koža je najveći organ našeg tijela koji može oboljeti od raka, a najčešće se to događa zbog izlaganja ultraljubičastim zrakama", zaključio je. (Hina)