Nove dramatične izjave iz Velike Britanije potkopale su olakšanje koje je na financijskim tržištima zavladalo nakon najave koordinirane akcije svjetskih središnjih banaka.
Engleska banka priprema se za slučaj raspada eurozone. Njezin je guverner pozvao komercijalne banke da učine isto. Svojom je izjavom uništio optimizam koji je zavladao nakon odluke vodećih svjetskih središnjih banaka. One su komercijalnim bankama omogućile lakše i povoljnije posuđivanje novca. Ipak, istina je da europska kriza tako nije riješena.
'Kriza u eurozoni nije oko likvidnosti, već solventnosti. Povezanost velikih banaka znači da su bankarski sustavi, a onda i ekonomije u cijelom svijetu pogođene. Samo izravno uključene vlade mogu naći izlaz iz krize', rekao je Mervyn King, guverner Engleske banke.
Drugim riječima, banke trenutačno manje brine nedostatak novca u optjecaju. Ključni je problem nemogućnost naplate od dužnika. Europska središnja banka spremna je snažnije se uključiti u rješavanje europske dužničke krize, ali traži jaču ekonomsku integraciju unije.
'Tvrtke, tržišta i građani Europe očekuju da političari odlučno djeluju na rješavanju krize. Vrijeme je da se prihvati eurozona s ustanovama, pravilima i procesima koji odgovaraju zahtjevima monetarne unije', smatra Mario Draghi, predsjednik Europske središnje banke.
Vremena je sve manje. Europski povjerenik za financije Olli Rehn izjavio je da je za spašavanje eura ostalo još samo deset dana. Međutim konkretne odluke ministri financija Europske Unije ostavili su za samit šefova država i vlada sljedeći tjedan.
Grčki premijer Papademos u međuvremenu se suočio s prvim općim štrajkom otkako je prije tri tjedna preuzeo dužnost. Sindikati se ne mire s novim mjerama štednje koje uključuju i porez na nekretnine. Neplatišama prijeti isključenje struje.