Već četiri odbora Europskog parlamenta odbila su ACTA-u, ali je jedino odbor za međunarodnu trgovinu nadležan za to pitanje.
Članovi odbora odbacili su ACTA-u s 19 glasova, a za taj sporazum glasovalo je 12 zastupnika. Istim omjerom glasova odbijen je i zahtjev Europske komisije da se izjašnjavanje odgodi dok se o tome ne izjasni Europski sud pravde.
>> Uvijek će se pronaći način za razmjenu filmova i glazbe
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) međunarodni je trgovinski sporazum protiv krivotvorenja, koji je izazvao velike prosvjede u svijetu zbog straha da bi se pod krinkom zaštite autorskih prava mogla ugroziti sloboda i pravo na internet.
Vijeće EU-a je u prosincu prošle godine jednoglasno prihvatilo ACTA-u i ovlastilo zemlje članice da ga potpišu. Potkraj siječnja u Tokiju potpis na ACTA-u stavile su 22 zemlje članice. Više zemalja Europske unije zaustavilo je u međuvremenu proces ratifikacije toga sporazuma dok se ne razjasni koji je njegov stvarni domet.
>>Pirati predstavili alternativu ACTA-i, SOPA-i, PIPA-i i CISPA-i
Nakon brojnih prosvjeda i osporavanja toga sporazuma Europska komisija je odlučila od Europskog suda pravde u Luxembourgu zatražiti mišljenje je li on u suprotnosti s temeljnim pravima i slobodama. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.