Obama je nakon prvih razgovora sa Xijem rekao da su obojica priznala kako je nužna uspostava niza osnovnih pravila u tom pitanju. Dok Sjedinjene Države upiru prstom u Kinu za krađu podataka, kineski predsjednik kazao je da taj fenomen predstavlja problem, ali je ostao čvrsto na poziciji Pekinga da je Kina također žrtva kibernetičkih napada.
>> Obama na udaru kineskih hakera
Xi nije odgovorio na izravno pitanje američke novinarke o tome je li Kina odgovorna za kibernetičke napade i krađu podataka američke vlade i tvrtki. "Vrlo smo zabrinuti zbog pitanja cyber sigurnosti", rekao je Xi, izrazivši žaljenje što su američki mediji, s približavanjem njegova susreta s Obamom, pisali na način kao da je "pitanje cyber sigurnosti najveći problem kinesko-aemričkih odnosa". "Kina je žrtva cyber napada", kazao je.
Obama je rekao da je ključno da dvije zemlje dođu do čvrstog sporazuma o tom pitanju. "Predsjednik Xi i ja priznajemo da su zbog nevjerojatnog napretka tehnologije, pitanje cyber sigurnosti, potreba donošenja pravila i zajedničkih pristupa sve važniji.. Ključno je da kao dvije najveće ekonomije i vojne sile na svijetu Kina i SAD dođu do čvrstog sporazuma o tom pitanju", rekao je Obama.
Dvodnevni sastanak u blizini Palm Springsa ocijenjen je kao neformalna prigoda za dvojicu predsjednika da se upoznaju i daju novi ton budućem dijalogu između dviju najvećih svjetskih gospodarskih sila. Tijekom sastanka Xi je Obamu pozvao u posjet Kini, na sličan neformalan susret. "Pozivam predsjednika Obamu da dođe u Kinu na sastanak sličan ovome", rekao je Xi.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook