Sjedinjene Države odgovorit će na svaki nuklearni napad Sjeverne Koreje, rekao je južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol u Bijeloj kući na konferenciji za novinare sa svojim domaćinom.
Joe Biden i Yoon iskoristili su prvi službeni posjet južnokorejskog lidera Bijeloj kući u više od deset godina da pošalju upozorenje Pyongyangu.
"Naše dvije zemlje dogovorile su trenutačne bilateralne predsjedničke konzultacije u slučaju sjevernokorejskog nuklearnog napada i obećale su odgovoriti brzo, sveobuhvatno i odlučno koristeći oružje saveza, uključivo nuklearno oružje SAD-a", rekao je Yoon.
Biden je ponovio američku ponudu Sjevernoj Koreji da održi diplomatske pregovore o nuklearnom programu, a riječ je o ponudi koju sjevernokorejski vođa Kim Jong Un ignorira.
Sjevernokorejski ubrzani razvoj oružja - koji uključuje balističke projektile sposobne dosegnuti američke gradove - postavlja pitanja bi li SAD doista upotrijebio nuklearno oružje u obrani Južne Koreje u svrhu odvraćanja.
Ankete u Južnoj Koreji otkrivaju želju većine stanovnika da Seul posjeduje vlastitu nuklearnu bombu, no tome se Washington protivi.
Teme samita bile su i kibernetička sigurnost, električna vozila, baterije, quantum tehnologija, strana pomoć i gospodarska ulaganja.
Prema novoj Washingtonskoj deklaraciji, SAD će dati Južnoj Koreji detaljniji uvid u planiranje programa za odvraćanje i odgovor na bilo koji nuklearni incident, kroz skupinu nazvanu U.S.-ROK Nuclear Consultative Group, rekli su američki dužnosnici.
Washington će rasporediti impozantnu vojnu tehnologiju, uključivo nuklearnu podmornicu u Južnoj Koreji radi pokazivanja mišića, rekli su američki dužnosnici. Bit će to prva takva podmornica u Južnoj Koreji od 1980.
Biden i Yoon obećali su pojačati suradnju u području jugoistočne Azije i Pacifika, javlja agencija Yonhap
SAD je nedavno ojačao veze u području obrane s Australijom, Japanom i Filipinima
Biden i Yoon poručili su da se oštro protive jednostranim pokušajima promjene statusa quo u regiji što je poruka Kini da ne poduzima korake za promjenu političkog statusa Tajvana.
Kina je ranije u travnju održala intenzivne vojne vježbe oko Tajvana i tvrdi da polaže pravo na taj teritorij i nikad nije isključila mogućnost uporabe sile kako bi demokratski otok stavila pod svoju kontrolu.