Vrhovni sud Njemačke doveo je u pitanje zakon o zabrani brakova maloljetnih osoba te naložio provjeru njegove ustavnosti, javljaju njemački mediji u subotu.
Vrhovni sud je zaključio kako je zakon o zabrani brakova s maloljetnicima, koji je donesen 2017. kao reakcija na dolazak velikog broja izbjeglica iz kultura u kojima su ovakvi brakovi uobičajeni, nespojiv s ustavnim odredbama zaštite obitelji i braka.
Po ovom zakonu, svi brakovi s maloljetnim osobama ili između maloljetnih osoba su u Njemačkoj automatski nevažeći.
U konkretnom slučaju se radi o jednoj djevojci iz Sirije koja je u 2015. u dobi od 14 godina udata za svog 21-godišnjeg bratića. Nakon dolaska u Njemačku u jeku izbjegličke krize Ured za skrb djece i mladih je preuzeo skrbništvo nad maloljetnom Sirijkom na što je suprug uložio žalbu pri Višem pokrajinskom sudu u Bambergu koji je zaključio da se ne radi o prisilnom braku te ovaj brak proglasio važećim.
No ovaj brak je automatski postao nevažeći nakon stupanja novog zakona na snagu.
Stručnjaci su već i pri donošenju zakona kritizirali mnoge manjkavosti koje se prije svega odnose na zaštitu maloljetnih bračnih partnera (u pravilu djevojčica) nakon što brak u Njemačkoj automatski postane nevažeći.
Zakon tako ne definira odnos prema djeci koja su nastala iz ovih brakova kao ni materijalnu sigurnost maloljetnih bračnih partnera koji se odjednom nađu pod državnom skrbi.
Vrhovni sud smatra i da novi zakon otvara opasnost od poligamije. Ova pravna instanca smatra da bi se u svrhu zaštite maloljetnih supružnika moralo odlučivati u svakom pojedinom slučaju kako prava maloljetnika ne bi bila povrijeđena. (Hina)