Izbjeglička kriza

Njemačka zbog izbjeglica uvodi mjere štednje, EK neće zbog kvota mijenjati pristup zemalja članica fondovima

Slika nije dostupna
Njemačka vlada zbog troškova povezanih s dolaskom rekordnog broja izbjeglica planira za proračun za 2016. godinu uštede u visini od 500 milijuna eura, prenosi više njemačkih medija u utorak dosad nepotvrđene informacije iz vladinih krugova.

Razlog su povećani troškovi saveznih pokrajina u zbrinjavanju izbjeglica. Tih pola milijarde eura će biti odbijeno od već predviđenih proračunskih sredstava koja su već odobrena pojedinim resorima, citiraju mediji izvore u vladi prema kojima bi se ta sredstva dodatno preusmjerila saveznim pokrajinama za zbrinjavanje izbjeglica.

Njemačka vlada je dosad odvojila ukupno šest milijardi eura za financiranje rekordnog broja izbjeglica. Pola od toga je namijenjeno izravno saveznim pokrajinama koje sudjeluju u početnoj skrbi za izbjeglice. Ostale tri milijarde eura savezne vlasti planiraju za isplatu socijalne pomoći na koju izbjeglice imaju pravo nakon što im je priznato pravo na politički azil.

Za utorak uvečer je planiran sastanak na vrhu kancelarke Angele Merkel, resornih ministara i premijera saveznih pokrajina. Očekuje se da će predstavnici saveznih zemalja od vlade zatražiti dodatna sredstva za prevladavanje posljedica izbjegličke krize.

MAĐARSKA PROGLASILA IZVANREDNO STANJE Izbjeglice: Probat ćemo kroz Hrvatsku

Istodobno dnevnik "Bild" prenosi u utorak rezultate ispitivanja javnog mnijenja po kojem je posljednjih tjedana radikalno desna stranka Alternativa za Njemačku profitira od izbjegličke krize. Popularnost ove antieuropske stranke, koja se između ostalog zalaže i za stroži odnos prema izbjeglicama, od posljednjeg ispitivanja prije nekoliko tjedana, povećala se među građanima. Da se sljedeće nedjelje održavaju izbori, AfD bi biralo 5,5 posto građana, što je dovoljno za ulazak u Bundestag.

Organizatori poznatog minhenskog narodnog slavlja Oktoberfesta, koji počinje u subotu, ne očekuju da bi izbjeglička kriza mogla utjecati na neometano održavanje Oktoberfesta. U medijima su se pojavili napisi po kojima bi ovogodišnji Oktoberfest mogao proći u sjeni izbjegličke krize. Glavni minhenski kolodvor, na koji još uvijek dnevno pristiže velik broj izbjeglica, nalazi se nekoliko stotina metara od mjesta gdje se održava Oktoberfest.

EK nije sklon smanjenju strukturnih fondova zemljama koje odbijaju kvote

Europska komisija (EK) je u utorak zanijekala da podržava smanjenje strukturnih fondova EU-a zemljama članicama koje odbijaju uvođenje zadanih kvota za raspodjelu migranata, izvješćuje France Presse.

Ranije je njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere, čija je zemlja zasićena brojem azilanata, natuknuo mogućnost kažnjavanja zemalja koje odbacuju prijedlog o obveznim kvotama za prihvat migranata smanjivanjem europskih strukturnih fondova, otvoreno govorivši na ZDF-u o primjeni "načina pritiska".

Maiziere je pritom aludirao na zemlje Višegradske skupine - V4, Mađarsku, Poljsku, Češku i Slovačku, kazavši da "smatra pravednim da te zemlje onda prime manje financijskih sredstava iz EU-a" te se pozvao na predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera.

"Ali Juncker to nikada nije rekao", kazao je glasnogovornik Europske komisije Maegaritis Schinas. Prema njegovim riječima, Komisija "nije za kažnjavanje, već za ohrabrivanje".

Ideja da se smanji pomoć EU-a "nije najinteligentniji način za ucjenu", rekao je jedan mađarski izvor. Države članice EU-a nisu u ponedjeljak na sastanku u Bruxellesu uspjele postići dogovor o obveznoj raspodjeli 120.000 izbjeglica.

Češki državni tajnik za EU Tomaš Prouza rekao je u utorak da prijetnje srednjoeuropskim zemljama smanjenjem fondova ako se protive obveznim kvotama za migrante nemaju zakonske osnove. "Njemačke prijetnje kako će središnja Europa biti kažnjena smanjenjem kohezijskog fonda su prazne ali vrlo štetne za sve", rekao je Prouza na Twitteru. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook