''Njemačka vlada pronašla je šokantan način da spasi okoliš – traži od ljudi da prestanu imati djecu'', tvrde neki po društvenim mrežama dijeleći u Europi, ali i šire, objavu u kojoj navode da je ''njemačka vlada potrošila milijarde eura tijekom desetljeća kako bi obeshrabrila domaće Nijemce od rađanja.''
"'Državno financirana reklama protiv obitelji u Njemačkoj kaže: Budućnost ili klimatski ubojice?'', objavio je jedan korisnik uz fotografiju plakata iz podzemne željeznice, a drugi sa sjedištem u Kazahstanu piše: ''Sramotan napad na obitelj i ljudski život."
Fotografija plakata podijeljena je tisuće puta na različitim jezicima, posebno na španjolskom i francuskom, piše Euronews.
Pogledaj na Twitteru
Međutim, to nije vladina kampanja, već je zapravo riječ o reklami za dokumentarac pod nazivom ''Bez djece zbog klime", koji je prikazan na francusko-njemačkom TV kanalu Arte, a plakat je objavljen još 2019.
Film je dio šireg serijala, a u jednoj od epizoda prati živote dva britanska para koji su odlučili da neće imati djecu kako bi smanjili svoj ugljični otisak – što je također poznato kao birth striking.
Članovi i članice tog pokreta odriču se imanja djece kako bi ih zaštitili od pogoršanja društvenih, ekonomskih i ekoloških uvjeta uz objašnjenje: ''Možete zaštititi djecu dok se borite protiv klimatskih promjena i sustavne korupcije odbijanjem razmnožavanja.''
Na stranici s često postavljanim pitanjima o tome kako smanjiti ugljični otisak na vladinoj službenoj stranici ne spominje se smanjenje broja djece.
Prema istraživanju European Data Journalism Network, stope plodnosti u Europskoj uniji strmoglavo padaju, uz nekoliko iznimaka. Njemačka i Mađarska su se uspjele oduprijeti velikom padu, a zemlje s najnižom stopom nataliteta u Uniji su Italija, Španjolska i Malta.
U svibnju su papa Franjo i talijanska premijerka Giorgia Meloni izrazili zabrinutost zbog sve manjeg nataliteta u zemlji i čak pozvali Talijane da imaju više djece.
Hoće li manje djece pomoći u spašavanju planeta?
Mnogi klimatski i demografski stručnjaci nisu uvjereni u ideju smanjenja broja djece u svijetu kako bi se sačuvao okoliš.
"Manje djece doista smanjuje emisije ugljika, ali neke bi se zemlje mogle suočiti sa značajnim problemima ako njihova populacija nastavi stariti i smanjivati se'', upozorila je neprofitna organizacija Climate Science.
Preporuka je da se vlasti okrenu javnim politikama čiji će cilj biti smanjivanje emisija tijekom životnog vijeka i promjena načina života u skladu s održivim rješenjima.