'Odnos srpskih dužnosnika prema ovom zločinu je vrlo važan i mi ćemo s posebnom pozornošću pratiti rad predsjednika Srbije na polju pomirbe u regiji', ističe Kacin u razgovoru za beogradski dnevnik 'Danas' .
Po njegovim riječima, izjava Nikolića može davati povod za zabrinutost, ali svakom državnom dužnosniku koji stupa na novu dužnost treba dati određeno vrijeme da se pokaže na djelima. 'Smatram da bi pravi signal bio ako bi Nikolić posjetio prvo glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo, a ne Banju Luku, na samom početku svog mandata', navodi Kacin.
Podsjeća kako će se Nikolić 14. lipnja u Bruxellesu susresti s predsjednikom Europskog vijeća Hermanom van Rompuyem, predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom i visokom predstavnicom za vanjsku politiku i sigurnost EU Catherine Ashton, te da je jedna od najavljenih tema razgovora u Europskoj komisiji upravo i pitanje regionalnog pomirenja i Nikolićev odnos prema Srebrenici.
>> 'Nikolić vraća Srbiju mentalitetu Slobodana Miloševića'
Glasnogovornica Europske komisije Pia Ahrenkilde Hansen za beogradski dnevnik 'Večernje novosti' kazala je da Europska unija želi iskren i izravan dijalog s novim predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, te da Unija odlučno odbacuje sve pokušaje prekrajanja povijesti tvrdnjama da u Srebrenici nije bilo genocida.
Nikolić je nedavno u intervjuu za televiziju Crne Gore izjavio da 'u Srebrenici nije bilo genocida, da se u Srebrenici dogodio veliki zločin koji su počinili neki pripadnici srpskog naroda koje treba pronaći, izvesti pred sud i kazniti', ignorirajući tako sudsku kvalifikaciju ICTY-a i Međunarodnog suda pravde.
Nikolićevo negiranje genocida osudili su i Europska unija, visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko, predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i drugi. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.