Maduro je rekao da Guaidovo samoproglašenje predsjednikom predstavlja pokušaj "državnog udara" potaknut iz Sjedinjenih Država te naglasio da nema ustavnih razloga da ga se smijeni s vlasti. Također je ponovio da Venezuela prekida diplomatske odnose s SAD-om i da američko diplomatsko osoblje mora napustiti zemlju do nedjelje.
No unatoč svom stavu da venezuelanska "desničarska" oporba surađuje s "američkim imperijalizmom", Maduro je izrazio spremnost na dijalog s oporbom, pozdravivši prijedloge Meksika i Urugvaja da se pokrene diplomatska inicijativa u tome smjeru. "Razgovarati, slušati jedni druge, razumjeti jedni druge... naravno da se slažem s time", rekao je Maduro.
Guaido je u međuvremenu pisao američkom državnom tajniku Mikeu Pompeu zatraživši "hitnu humanitarnu pomoć, u smislu hrane, lijekova i medicinskih potrepština" za Venezuelu. Stanje u zemlji, u kojoj je inflacija dosegla stopu od dva milijuna posto, opisao je kao "humanitarnu katastrofu".
Proglasio se privremenim predsjednikom
Američki senator Marco Rubio objavio je Guaidovo pismo na Twitteru nedugo nakon što je Pompeo najavio da će SAD osigurati 20 milijuna dolara humanitarne pomoći za Venezuelu.
Guaido, predsjednik venezuelanskog parlamenta u kojemu većinu ima oporba, u srijedu se u Caracasu proglasio privremenim predsjednikom Venezuele pred tisućama simpatizera koji su prosvjedovali protiv Madura. Sjedinjene Države, Brazil i brojne druge američke države objavile su da priznaju Guaida kao privremenog predsjednika, budući da je Maduro izabran na prošlogodišnjim predsjedničkim izborima, koji su, po ocjenama većine promatrača, ocijenjeni neslobodnima i nepoštenima.
Rusija, Kina i još neke zemlje osudile su Guaidov čin i podržale Madura, dok su europske sile i Europska unija dale podršku demokratski izabranome predsjedniku venezuelanskog parlamenta Guaidu, ali ga ipak nisu formalno priznale za predsjednika, pozvavši obje strane na dijalog, poštivanje demokratskog procesa i održavanje novih izbora. (Hina)