Od 10 uhićenih programera devetero je iz Niša, a troje od njih se već mjesec dana ne javlja policiji utorkom i četvrtkom kako bi trebali otkad su pušteni iz pritvora da se brane sa slobode. Niška policija poslala je dopis beogradskom Višem sudu da se M. P. se posljednji put javio 29. srpnja, dok su se K. K. i K. F. A. K., inače bračni par, posljednji put javili policiji 5. kolovoza. Policija ih je tražila na adresama i kod obitelji, no ni tamo ih nije pronašla.
Odvjetnik programera Milan Petrović nije imao komentara, a kako javljaju Južne Vesti, bračnom paru nije bila oduzeta putovnica, dok je sud uzeo putne isprave ostalim osumnjičenicima.
SAD traži izručenje
Europski sud za ljudska prava prije 10-ak dana dao je rok Srbiji do 4. rujna da se izjasni o slučaju skupine 10 programera iz Niša, koje SAD sumnjiči za digitalnu prijevaru vrijednu više 70 milijuna dolara i traži njihovo izručenje, a potom će priopćiti svoje stajalište o tom slučaju.
Odvjetnik programera čije izručenje SAD traži od Srbije, Milan Petrović, u izjavi za RFE objasnio je da je Europski sud zatražio od Srbije da mu do 4. rujna dostavi informacije u vezi s mogućim izručenjem 10 programera iz Niša Sjedinjenim Državama.
Petrović tvrdi kako sud u Strasbourgu treba odlučiti i savjetovati treba li osumnjičene programere izručiti američkom pravosuđu ili im, pak, suditi u Srbiji.
Odvjetnik programera kojima navodi da je Europski sud tražio odgovore na pitanja vezano uz uvjete kojima bi njegovi klijenti bili izloženi ako ih se izruči u SAD, od smještaja do tretmana vezanog uz sanitarne uvjete u pandemiji.
Koncem srpnja 2020. godine uhićeno je 11 osoba osumnjičenih da su se od 2011. godine bavili digitalnim prevarama i sudjelovali u stvaranju, promidžbi i organiziranju najmanje 16 lažnih investicijskih platformi na internetu, te da su tako zaradili 70 milijuna dolara. Svi osumnjičeni imaju boravište u Nišu.