Nakon afere s konjetinom

Neispravne i lažne deklaracije na ribi i ribljim prerađevinama!

Slika nije dostupna
Gotovo svaka treća riba koja se prodaje na europskom tržištu nije ono što piše na deklaracijama. Istraživanje laboratorija u Hamburgu pokazuje kako se jeftinija riba koristi kao zamjena, ali na etiketama ni riječi o tome.

Europljani ne znaju kakvu ribu jedu, pokazuje novo istraživanje koje je objavio Bibisi. Četvrtina do trećina ribe i ribljih proizvoda u Europi nije ustvari ono što piše da jest. Jeftinija riba prodaje se kao skuplja, ali to nije označeno na proizvodu.

'Cijena ribe raste na svjetskom tržištu jer su ulovne kvote smanjene. Zbog toga industrija nalazi nove načine kako smanjiti troškove i zadržati proizvode što jeftinijima', kazao je Ralf Teichelman, Rogacki delikatese.

Znalci savjetuju kupnju u lokalnim ribarnicama. 'Uvijek se svede na jedno: nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino', dodao je Teichelmann.

>> U 11 uzorkovanih proizvoda iz šest trgovačkih lanaca nema konjetine

U prilog rezultatima laboratorija u Hamburgu idu i nalazi neprofitne američke organizacije koja je također istraživala tržište ribe. Prema njihovim rezultatima mnogo se puta riba iz uzgoja prodaje kao ona ulovljena u prirodnom okruženju.

'Postoje razlozi za zabrinutost, i zdravstveni i gospodarski. Ako skupo plaćate za ribu iz prirodnog okruženja i dobivate ribu iz uzgoja, oštećeni ste i mnogi su kupci zabrinuti. Kada jedete bijelu tunu, ustvari vam daju ribu koja sadrži veće količine purgativnih ulja', kazala je Kimberly Warner, znanstvenica u Oceani.

Nedavno je Europu potresla afera s mesom koje je bilo označeno kao govedina, a zapravo se prodavala konjetina. Britanski znanstvenici kažu da se često događa da se i umjesto bakalara prodaje jeftinija kolja.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook