'Ako se pokaže da je to istina, postavit će se pitanje je li to u skladu s postojećim propisima o kontroli naoružanja', rekao je Robert Pszczel budući da je ruski predsjednik Dmitrij Medvedev objavio da će u ruskoj enklavi koja graniči sa zemljama NATO-a i EU-a postaviti rakete Iskander.
Postavljanjem tih taktičkih raketa zemlja-zemlja kratkog dometa trebao bi se 'neutralizirati' proturaketni štit koji Sjedinjene Države planiraju postaviti u Poljskoj i u Češkoj.
>> Rusija: Poljska riskira napad zbog američkog proturaketnog štita
Moskva se uzalud protivila tom projektu koji smatra prijetnjom svojim glavnim sigurnosnim interesima. Washington tvrdi da je štit uperen protiv država kao što je Iran, koje u dogledno vrijeme mogu nabaviti balistički i nuklearni arsenal, a ne protiv golemog ruskog sustava za odvraćanje.
Usto, postavljanjem Iskandera 'neće se poboljšati veze NATO-a i Rusije', istaknuo je glasnogovornik, jer su te veze već na najnižoj razini u zadnje vrijeme.
Vijeće NATO-Rusija nije se sastalo od kraja kolovoza, jer je zapadni savez odlučio da će nastavak sjednica uvjetovati poštovanjem rusko-gruzijskog ugovora o primirju od 12. kolovoza.