Europski čelnici su u nedjelju u Europi tijekom svečanih obilježavanja oslobađanja koncentracijskih logora Bergen-Belsen u Njemačkoj i Struthof u Francuskoj odali počast žrtvama nacističkih zločina i upozorili da se 'najgore može ponoviti' u Europi.
'Najgore se može ponoviti i s tom spoznajom mi to možemo spriječiti', upozorio je francuski predsjednik Francois Hollande tijekom posjeta Struthofu, nacističkom logoru na teritoriju Francuske.
'Antisemitizam i rasizam još postoje, moramo djelovati kako bismo zaštitili one koji i danas mogu biti njihove žrtve', naglasio je Hollande dok je Francuska poprište džihadističkih napada na Židove.
'Iza milog osmijeha krilo se čisto zlo': Okrutne žene koje nikada neće izaći pred lice pravde
Predsjednici Europskog parlamenta Martin Schulz i Europskog vijeća Donald Tusk, premijerka Latvije Laimdota Straujuma i glavni tajnik Vijeća Europe Thorbjorn Jagland, bili su s Hollandeom na komemoraciji u jedinom nacističkom koncentracijskom logoru na francuskom tlu.
Hollande je također pozvao na europsku solidarnost prema priljevu imigranata na Mediteran i naglasio da Europa nema pravo odvraćati pogled od stravičnih drama i istovremeno zahtijevati da se poštuju njezine granice.
U logoru Struthof je bilo zatočeno oko 52.000 ljudi, od koji je ubijeno 22.000. Saveznici su oslobodili logor 23. studenoga 1944.
Prijateljica autorice najpotresnijeg dnevnika otkrila dosad nepoznate detalje
U Bergen-Belsenu u Donjoj Saskoj je ubijeno više od 50.000 zatočenih i 20.000 raznih zatvorenika od 1941. do 1945. a njemački predsjednik Joachim Gauck je odao počast Velikoj Britaniji za oslobođenje tog logora 15. travnja 1945.
Među žrtvama u Bergen-Belsenu je i mlada židovka Anna Frank koja je tamo umrla od tifusa, i čiji je dnevnik postao simbolom sudbine Židova tijekom Drugog svjetskog rata. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook