Po izvješću te ruske tvrtke za informatičku sigurnost, kampanja piratstva pod nazivom Darkhotel 'vreba iz prikrajka barem u zadnje četiri godine kradući osjetljive podatke stanovitom broju čelnika poduzeća koji putuju u inozemstvo'.
Kaspersky je rekao da oko 90 posto pirata djeluje iz Japana, Tajvana, Kine, Rusije i Južne Koreje, a da su na meti napada poduzetnici iz SAD-a i drugih zemalja.
'Izvedene su tisuće piratskih napada', dodaje se u izvješću. 'Najzanimljivije mete su visoki čelnici SAD-a i Azije koji sklapaju poslove i ulažu na području Azije i Pacifika'.
Pirati upadaju u bežične mreže u hotelima i zatim varaju poslovne ljude ubacujući im maligne programe preko kojih imaju daljinski pristup njihovim podatcima.
Policija u lovu na pirate: Stavljaju oglase na piratske stranice!
'Ti alati prikupljaju podatke o računalu i o njegovoj zaštiti od malignih programa, pohranjuju sve radnje na tipkovnici i traže lozinke na Firefoxu, Chromeu i Internet Exploreru, pojedinosti povezivanja na Gmail Notifier, Twitter, Facebook, Yahoo! i Google te druge osobne informacije', navodi se u izvješću.
'Pirati nakon upada pomno brišu sve alate iz hotelske bežične mreže i pritaje se do nove prilike', dodaje se.
Najviše piratskih upada u hotelske mreže zabilježeno je u kolovozu 2010. i tijekom čitave 2013., a upravo 'istražujemo o događajima u nekim hotelskim mrežama u 2014.', ističe Kaspersky, pozivajući putnike da budu posebno oprezni dok borave u inozemstvu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook