Britanija je priopćila da je suđenje djelatniku njezina veleposlanstva u Teheranu bilo 'skandalozno'. 'Žalimo zbog tih suđenja i takozvanih priznanja zatvorenika kojima su uskraćena temeljna ljudska prava', izjavila je glasnogovornica britanskog ministarstva vanjskih poslova.
>> Ahmadinedžad prisegnuo na drugi predsjednički mandat
Ovo je drugo masovno suđenje iranskim disidentima, a među desecima optuženih su francuska državljanka i po jedan lokalni djelatnik francuskog i britanskog veleposlanstva.
Francuskinja Clotilde Reiss optužena je za 'djelovanje protiv nacionalne sigurnosti zbog sudjelovanja u nemirima... prikupljanja informacija i slanja fotografija nemira u inozemstvo', javila je novinska agencija IRNA, a prenosi Reuters. Po iranskom islamskom zakonu, špijunaža i djelovanje protiv nacionalne sigurnosti podliježu smrtnoj kazni. Reiss je priznala svoje 'pogreške' i zamolila za milost, navodi IRNA.
Djelatnik britanskog veleposlanstva u Teheranu Hosein Rasam optužen je za špijunažu i priznao je da je prenosio informacije o nemirima Washingtonu. 'Ispričao se iranskom narodu i zamolio sud za oprost', javlja IRNA.
'Francusko veleposlanstvo tražilo od zapslenika da prime prosvjednike'
Djelatnica francuskog veleposlanstva u Teheranu Nazak Afšar izjavile je pred sudom da je veleposlanstvo tražilo od svojih zaposlenika da prihvate prosvjednike u prostorijama veleposlanstva u slučaju potrebe.
Najmanje 26 osoba je ubijeno, a stotine su uhićene u nemirima i nasilju nakon predsjedničkih izbora održanih 12. lipnja na kojima je za predsjednika ponovno izabran Mahmud Ahmadinedžad. Poraženi umjereni predsjednički kandidati Mir Hosein Musavi i Mehdi Karubi optužili su vlasti za namještanje izbornih rezultata, a deseci tisuća njihovih pristaša izašli su u znak prosvjeda na ulice u Teheranu i drugim velikim gradovima.
Više od 100 aktivista, među kojim nekoliko bivših dužnosnika, optuženo je za raspirivanje revolucije protiv islamskog sustava u zemlji nakon spornih predsjedničkih izbora. (Hina)