Postavio temelje

Na današnji dan je umro njemački državnik čiji revolucionarni izum još uvijek koristimo

Statua njemačkog kancelara Otto von Bismarcka Foto: Getty Images
Prije 135 godina na današnji dan preminuo je bivši njemački kancelar Otto von Bismarck. Upravo on je proveo mirovinske reforme koje su postavile temelj za današnji mirovinski sustav.

Otto von Bismarck, rođen 1. travnja 1815. godine u Schönhausenu, Prusija, bio je ključna figura u ujedinjenju Njemačke i stvaranju Njemačkog Carstva. Kao pruski premijer (1862-73, 1873-90) i prvi njemački kancelar (1871-90), Bismarck je vješto upravljao vanjskom politikom, osiguravajući mir u Europi gotovo dva desetljeća.

U domaćoj politici, pokazivao je autoritarne tendencije, nastojeći ojačati državni autoritet. Njegova sposobnost balansiranja između diplomatskih manevara i čvrste ruke u unutarnjoj politici osigurala mu je nadimak "Željezni kancelar". Osim toga, Bismarck je proveo mirovinske reforme koje su postavile temelje za današnji mirovinski sustav u Europi.

Pročitajte i ovo Teško stanje na terenu Teška borba s vatrom kod Skradina: Vatrogasni zapovjednik upozorio na ozbiljnost situacije - "Ostali smo bez dva kanadera"

Mirovinski sustav

Bismarck je 1889. godine uveo prvi državni mirovinski sustav, koji je predstavljao novi koncept u Europi. Ovaj sustav bio je dizajniran da osigura financijsku podršku radnicima koji su navršili 70 godina života.

Financiran kroz zajedničke doprinose radnika, poslodavaca i države, Bismarckov mirovinski sustav imao je cilj smanjiti siromaštvo među starijim stanovništvom i pružiti socijalnu sigurnost. Ovo je bio revolucionarni potez koji je postavio temelje za moderni socijalni sustav u mnogim europskim zemljama, naglašavajući važnost državne uloge u osiguravanju socijalne sigurnosti za sve građane.

Pročitajte i ovo A baš su ga doradili Pao sustav za izdavanje recepata i uputnica - opet. Liječnici i pacijenti na rubu: "Ljudi su ljuti i nervozni"

Rani život i karijera

Bismarck je potekao iz pruske plemićke obitelji, a obrazovao se u Berlinu i Göttingenu. Nakon neslavne karijere u pruskoj civilnoj službi, posvetio se upravljanju obiteljskim imanjem.

Njegova politička karijera započela je 1849. godine kada je izabran u pruski Zastupnički dom. Tijekom revolucionarnih nemira 1848. godine, Bismarck je oštro suprotstavio liberalnim idejama, zagovarajući čvrstu konzervativnu politiku.

Pročitajte i ovo Na 30 dana Napadač s Hvara ide iza rešetaka: Sudac je uvažio samo dio zahtjeva tužitelja

Put ka moći

Kao pruski predstavnik u Njemačkoj konfederaciji u Frankfurtu, Bismarck je razvio ideju o pruskoj dominaciji u Njemačkoj. Njegova strateška vizija uključivala je smanjenje austrijskog utjecaja i stvaranje snažnog, ujedinjenog njemačkog carstva pod pruskim vodstvom.

Ovo je postigao kroz niz vješto vođenih ratova i diplomatskih manevara, uključujući Danski rat (1864), Austro-pruski rat (1866) i Francusko-pruski rat (1870-71).

Naslijeđe

Bismarckovo naslijeđe je duboko utjecalo na njemačku i europsku povijest. Njegova politika realpolitike i vješta diplomacija postavili su temelje za modernu njemačku državu. Iako je bio uspješan u vanjskoj politici, njegova unutarnja politika često je bila obilježena autoritarizmom i represijom.

Pročitajte i ovo još petero djece teško ozlijeđeno Treća djevojčica preminula od posljedica napada nožem, obitelj se od nje oprostila na društvenim mrežama: "Princezo Alice, bila si samo nevino dijete..."

Njegove mirovinske reforme postavile su temelje za suvremene socijalne sustave u Europi, pružajući model za današnje mirovinske sustave. Umro je 30. srpnja 1898. godine u Friedrichsruhu, nedaleko od Hamburga, ostavivši za sobom nasljeđe "Željeznog kancelara" koji je oblikovao povijest Njemačke i Europe.