Europska komisija u kukuruzu Monsanta 'SmartStaksu', ne vidi ništa sporno, piše Deutsche Welle. Službenu odluku o uvozu trebali bi donijeti krajem listopada. 'Čudo od kukuruza' tako će stići i u Europu, gdje su do sada slične sorte bile tabu.
>> EU: Studija o štetnosti Monsantova kukuruza nedovoljna
'SmartStaks' je hibrid dvije genetski izmijenjene sorte kukuruza. Stvara otrove kojima ubija insekte, a istodobno je otporan na dva herbicida za borbu protiv korova.
Čudo znanosti ili vražja igračka?
Ni jedna od šest komponenti koje se nalaze u SmartStaksu, nije dovoljno ispitana u pogledu utjecaja na okoliš, tvrde borci za očuvanje okoliša.
Europska unija uvela je takozvani 'post-tržišni monitoring', što znači da će kukuruz ostati pod lupom i nakon uvođenja na europsko tržište.
Monsantov kukuruz se bori protiv štetočina tako što stvara protein koji se u prirodi nalazi kod bakterija pod imenom Bacillus thurigiensis. Stručnjaci vjeruju da nema rizika da čovjek bude pogođen 'oružjem' ovog kukuruza.
Harald Ebner je u stranci Zelenih zadužen za genetsku tehniku u poljoprivredi. On upozorava na društvene posljedice masovnog sađenja SmartStaksa. 'Pojavit će se društveno-ekonomski problem. Naime, ako želimo da i poljoprivreda bez genetskih modifikacija opstane, onda će njeni troškovi munjevito porasti. Mnogo će jeftinije biti proizvoditi genetski promijenjene sorte', smatra Ebner.
Iako je U Europi dozvoljeno 50 genetski promijenjenih namirnica, samo se dvije vrste zaista i sade. Zato je čitava rasprava o novom kukuruzu naišla na širok otpor. Osim toga, Monsanto slovi za omraženi simbol genetski modificirane hrane.
No unatoč svemu ako Europska komisija dozvoli uvoz 'SmartStaksa' on će se od kraja godine pojaviti i na europskom tržištu. Pojedine zemlje ga smiju zabraniti samo u slučaju 'ugroza nacionalne sigurnosti' što je u slučaju 'super kukuruza' teško dokazivo.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook