''Reci ne Papi''

Mlaka dobrodošlica Papi u sve progresivnijoj Irskoj?

1/2 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Gotovo su četiri desetljeća prošla otkako je posljednji put Papa bio u Irskoj. Mnogi u toj tradicionalno katoličkoj zemlji od tada su odbacili crkveni nauk o ženama, homoseksualcima i pobačaju.

Papa Franjo, koji u Irsku dolazi 25. kolovoza na dva dana, mogao bi ondje privući značajno manje mnoštvo od Ivana Pavla II. čijem je posjetu 1979. godine svjedočilo preko dva milijuna ljudi.

Razvodi i homoseksualnost u Irskoj tada su bili izvan zakona.

Otada je u javnost isplivalo više slučajeva svećeničkog seksualnog zlostavljanja i njihova zataškavanja. Javnost je također saznala i za desetljeća zlostavljanja u zloglasnim Magdaleninim praonicama, crkvenim ustanovama za preodgoj djevojaka koje su 'zastranile'. Ondje su im oduzimali djecu, tjeralo ih se na prisilan rad i zlostavljalo na druge načine.

Iako se i dalje velik broj Iraca deklarira katolicima, 78,3 posto po popisu iz 2016. godine, oni u velikoj mjeri zanemaruju crkveni nauk, pa su na referendumu 2015. dopustili istospolne brakove, a ove godine izglasali liberalizaciju zakona o pobačaju.

Organizatori Svjetskog susreta obitelji, vrhunca Franjina posjeta Irskoj, pripremili su 500 tisuća besplatnih ulaznica za misu 26. kolovoza u Phoenix parku u Dublinu.

Očekuje se da će Papa prije toga privući oko 45 tisuća posjetitelja u marijanskom svetištu Knock u zapadnoj Irskoj.

Za oba događaja ulaznica više nema, iako neki kažu da su mnoge rezervirane u znak prosvjeda kako bi na događaju Papu dočekale prazne stolice.

Jedan prosvjednik rekao je Irish Timesu kako je pod imenom 'Isus Krist' rezervirao gotovo 800 ulaznica.

Članovi njegove facebook udruge ''Say Nope to the Pope'' (Reci ne Papi) planiraju prosvjedu hodnju iz dublinske ulice O'Connell do Vrta sjećanja (Garden of Remembrance) koji je posvećen ''svima koji su dali svoj život za slobodnu Irsku''.

Čelnik udruge zlostavljanih žrtava One in Four, Colm O'Gorman, pozvao je ljude da mu se pridruže u Vrtu sjećanja za vrijeme Papine mise u Dublinu kako bi iskazali solidarnost sa žrtvama svećeničkog zlostavljanja.

Franjo dolazi u Irsku u vrijeme bujice novih slučajeva seksualnih napastvovanja što su ih počinili crkveni velikodostojnici, ponajviše u Australiji, Čileu i Sjedinjenim Državama.

Vatikan je u četvrtak izrazio ''sramotu i očaj'' nakon što je u izvješću porote na sudu u Pennsylvaniji poimenice naveden 301 svećenik iz te savezne države kao vjerodostojno optužen zlostavljač djece.

Nakon što sleti u Irsku u subotu, Franju će dočekati irski predsjednik Michael Higgins, s kojim će imati i privatni sastanak.

Potom će se u dablinskom dvorcu susresti s premijerom Leo Varadkarom, homoseksualcem koji je bio dio uspješne kampanje za legalizaciju istospolnih brakova i liberalizaciju pobačaja.

Varadkar je rekao irskim medijima kako želi ''usmjeriti pažnju na prave brige koje Irci imaju o prošlosti'', u nadi da će s Papom razgovarati i o svećeničkom seksualnom zlostavljanju.

Franjo će se u Irskoj sastati sa žrtvama zlostavljanja, kazao je vatikanski glasnogovornik Greg Burke u utorak, ali još nije poznato mjesto i vrijeme sastanka.

Papa u rasporedu ima i posjet centru za beskućnike koji vode franjevci kapucini. Beskućništvo je jedan od većih društvenih problema Irske.

Nakon toga slijedi susret s obiteljima na stadionu Croke Park gdje se očekuje oko 70 tisuća posjetitelja.

U nedjelju će Franjo prvo u Knock, a zatim će se vratiti u Dublin i predvoditi misu u parku Phoenix. S obzirom na velike društvene promjene i otkrivena svećenička zlostavljanja svi će iščekivati Franjinu propovijed, koja će biti izrečena s istog mjesta gdje je prije četiri desetljeća Ivan Pavao II. govorio drugačijoj Irskoj. (Hina)

Povezane teme