U svjetlu izvješća od srijede o širokoj uporabi melamina u životinjskoj hrani, zdravstveni stručnjaci kažu da je kineska vlada dobro znala više od godine dana da je u nju dodavan melamin.
Ipak, John Chapple, savjetnik u laboratoriju za analizu hrane Sinoanalytica u kineskom gradu Qingdao, kazao je da odluka da se dopusti državnim medijima da izvještavaju o godinama uporabe melamina pokazuje da je vlada sada vjerojatno ipak spremna aktivnije djelovati u pitanjima sigurnosti hrane.
Melamin, koji se koristi u proizvodnji primjerice plastike, dodavan je hrani slabije kvalitete kako bi ona bila bogatija bjelančevinama. Melamin u hranu može prodrijeti i slučajno, primjerice s plastičnih posuda, ali u Kini je on hrani dodavan namjerno.
>> FAO od Kine traži svaku informaciju o melaminu u hrani
>> Prva tri slučaja melamina u mliječnim proizvodima u Italiji
Vrlo visoke razine melamina mogu dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca, a u ekstremnim slučajevima i do zatajenja rada bubrega.
Iako dio znanstvenika tvrdi da nije opasno konzumirati manje količine melamina, ta ocjena ne može biti definitivna jer dosad nije bilo testova o djelovanju te kemikalije na ljude, ocjenjuje agencija AP. Dok ona nije u rujnu pronađena u dječjoj hrani u Kini - od čega je umrlo najmanje četvero djece a 54.000 su hospitalizirane - za analize nije bilo potrebe.
Međutim, cijela situacija čini da su potrošači širom svijeta, posebno roditelji, postali posebno osjetljivi kada se radi o prehrambenim proizvodima iz Kine, kao i oko onih iz drugih zemalja koji imaju sastojke uvezene iz Kine.