Političari, kriminalci, bankari, zubari, generali, velike banke i korporacije - vlasnici offshore kompanija i zaklada bave se raznim poslovima i dolaze sa svih strana svijeta.
'Tema o tome kako su trilijuni dolara ili eura izbjegli oporezivanje i završili u poreznim oazama bogataša, ima veliku društvenu važnost, jer u vremenu ekonomske krize neki ne plaćaju ništa, a neki gube sve', kazao je novinar Blaž Zgaga.
Blaž Zgaga je član Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara. Zajedno s kolegama provjerava dobivenu dokumentaciju. Među poreznim utajivačima ima imena iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, te Srbije.
'O konkretnim brojkama ne mogu govoriti, ali riječ je o državljanima gotovo svih republika bivše Jugoslavije. Neka su imena nepoznata, a neka su vrlo poznata', dodao je.U dokumentima se navodi ukupno 130.000 imena iz 170 zemalja. Procjenjuje se da su u poreznim oazama sakrili i do 32 tisuće milijardi dolara.
>> Počeo dosad nezabilježeni 'lov' na svjetske utajivače poreza!
Dosad su u javnost većinom izašla imena političara. S offshore kompanijama poslovao je aktualni premijer i najbogatiji Gruzijac, Bidzina Ivanišvili. Na popisu je i cijela obitelj predsjednika Azerbejdžana Ilhama Aliyeva. Među prvima je objavljeno ime šefa kampanje francuskog predsjednika Hollandea.
'Ne znam ništa o tim aktivnostima. Ako nisu u skladu s fiskalnim zakonima, pozivam nadležne da poduzmu potrebne mjere', kazao je Hollande.
Većina offshore kompanija koje se spominju djeluje na Kajmanskom i Britanskom Djevičanskom otočju, na Cookovom otočju, Samoi, u Hong Kongu i Singapuru, te na Mauricijusu i Sejšelima.
Porezne povlastice, minimalna kontrola poslovanja i anonimnost vlasništva samo su neke od prednosti poslovanja s offshore kompanijama. Potražnja je golema, svake godine u svijetu ih se otvori 130 tisuća.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook