U blizini prijelaza Jarinje, gdje su već osam dana stacionirani pripadnici specijalne kosovske policije (ROSU), tijekom jutra su raspoređene ograničene postrojbe Vojske Srbije, a oko podneva na kosovskoj strani pojavili su se i vojnici međunarodnih snaga - američki, poljski i kanadski vojnici.
Iz zapovjedništva KFOR-a za portal Kosovo online poručili su kako nadgledaju situaciju i da su "povećali broj i trajanje rutinskih ophodnji diljem Kosova, uključujući i sjever".
"KFOR pomno prati situaciju na cijelom Kosovu i ostaje fokusiran na svakodnevnu primjenu svog mandata - proisteklog iz Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija iz 1999. - kako bi se osiguralo sigurno i zaštićeno okruženje i sloboda kretanja za sve zajednice koje žive na Kosovu", poručuju iz međunarodnih snaga.
KFOR je "povećao broj i trajanje rutinskih ophodnji diljem Kosova, uključujući i sjeverno Kosovo", objavio je portal.
Kosovski premijer Albin Kurti poručio je da su on i ministar policije Xelaj Svecla imali sastanak sa zapovjednikom KFOR-a na kojem je "bilo riječi o sigurnosnoj situaciji", a portal Kosovo online navodi kako je Kurti "istaknuo da nema informaciju da se KFOR sprema intervenirati na sjeveru Kosova i zamijeniti specijalce kosovske policije, kako su naveli pojedini mediji na albanskom".
O istoj temi je, kako je objavio na Twitteru, razgovarao i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Pogledaj na Twitteru
S druge strane prijelaza Jarinje, u smjeru srpskog grada Raška, Vojska Srbije je raposredila četiri oklopna vozila, dva "lazara" i dva "miloša". Navode kako su tamo u povišenoj borbenoj gotovosti zbog situacije na sjeveru Kosova.
Proteklih dana to područje nadlijetali su i srpski avioni. Srbi s Kosova su organizirali prosvjede nezadovoljni raspoređivanjem specijalnih snaga policije na administrativnim prijelazima Jarinje i Brnjak i odlukom Prištine o zamjeni registarskih tablica.
U tijeku je blokada cesta kod prijelaza Jarinje i Brnjak zbog odluke kosovske vlade o uvođenju probnih tablica s oznakom RKS za vozila sa srpskim registarskim oznakama.
Beograd se toj uredbi oštro protivi smatrajući je kršenjem Briselskog sporazuma iz 2013. Službeni Beograd inzistira da se sa sjevera povuku specijalne postrojbe kosovske policije ROSU, kao preduvjet nastavku dijaloga o primjeni Briselskog sporazuma iz 2013. postignutog pod pokroviteljstvom EU-a, poglavito o formiranju Zajednice srpskih općina, čemu se protivi aktualna vlast u Prištini.