"U idućim tjednima očekujemo sjevernokorejsku provokaciju", upozorava Victor Cha, predstojnik katedre za korejska istraživanja u Institutu za strateška i međunarodna istraživanja (CSIS) u Washingtonu.
Prijetnje, provokacije i demonstracija sile uobičajeni su s ove i s one strane korejske crte razgraničenja od završetka rata 1953., ali neki promatrači ocjenjuju da je stanje toliko napeto da bi i najmanji izgred mogao imati teške posljedice.
Uzrok takvim prilikama na poluotoku bili su uspješno ispaljivanje rakete, koju Seul i njegovi saveznici smatraju balističkom raketom, u prosincu, zatim treći nuklearni pokus u veljači i nove sankcije koje je ovog tjedna donijelo UN-ovo Vijeće sigurnosti.
>> Pjongjang odbacuje sankcije UN-a i nastavlja nuklearno naoružavanje
Pyongyang je rekao da će već u ponedjeljak raskinuti ugovor o primirju kojim je 1953. završen korejski rat, prijeteći "termonuklearnim ratom" i upozoravajući Sjedinjene Države da bi mogle biti meta "preventivnog nuklearnog udara".
U petak, nekoliko sati nakon glasovanja u Vijeću sigurnosti, režim je objavio da "sve ugovore o nenapadanju između Sjevera i Juga" ubuduće smatra ništetnim. Južna Koreja je obećala da će uzvratiti prvom prilikom.
Zajedničke vježbe J. Koreje i SAD-a
Južnokorejska vojska je nedavno objavila videosnimku nove krstareće rakete kojom, kako tvrdi Seul, može precizno gađati zapovjedna središta bilo gdje u Sjevernoj Koreji.
U ponedjeljak će Južna Koreja i SAD - koji ima 28.000 vojnika na južnokorejskom teritoriju - početi zajedničke godišnje vježbe pod nazivom "Key Resolve". Ove vježbe su uglavnom virtualne, ali u njima sudjeluje više tisuća vojnika.
Sjeverna Koreja priprema velike manevre
Sjevernokorejski režim pak, kako se čini, priprema se za velike manevre u kojima će sudjelovati svi rodovi vojske, a isto su planirani u sljedećim danima. Bruce Klingner, stručnjak za Koreju u Heritage Foundationu u Washingtonu smatra da je "rizik od nesporazuma i eskalacije" to veći što su odnedavno na čelu dviju država novi ljudi.
Kim Jong-un je naslijedio čelnu dužnost od svog oca Kim Jong-ila koji je umro prije nešto više od godinu dana. "Kim Jong-unu nedostaje iskustva i mogao bi prijeći granicu koju su njegovi prethodnici znali poštovati", ocijenio je Klingner.
Južnokorejska predsjednica Park Geun-Hye preuzela je dužnost tek prije dva tjedna i zbog blokade parlamenta još nema funkcionalnu vladu. Analize "pokazuju da Sjever od 1992. uvijek poseže za vojnom provokacijom u tjednima nakon inauguracije južnokrejskih čelnika", primjećuje Victor Cha.
Sumnja se da Sjeverna Koreja, koja želi biti nuklearna sila, posjeduje više nuklearnih bomba i da nuklearne pokuse vrši ne bi li ih uspjela prozvoditi s manjim dimenzijama. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook