Dijamanti se formiraju od 130 do 500 kilometara ispod Zemljine površine, gdje je temperatura oko 900 °C, a pritisak nevjerojatno visok. Uslijed zajedničkog djelovanja visoke temperature i razornog pritiska atomi ugljika se kristaliziraju u masu tvrdog dijamanta.
Dijamanti uzgojeni u laboratoriju (sintetički dijamanti) rade se već neke vrijeme, a prema izvještajima, znanstvenici su razvili novu metodu kako ih stvoriti s pomoću mikrovalova.
Kako piše Business Insider, jedan od četiri dijamanta koji se trenutno nalaze u prodaji, vjerojatno je "krvavi dijamant" o kojem je Kanye West repao 2005. i zbog kojeg je Leonardo DiCaprio riskirao život u filmu iz 2006. godine.
Etika i potražnja doveli su do rastuće industrije sintetičkih proizvedenih dijamanata koji imaju istu fizičku strukturu i kemijski sastav kao i pravi.
Pa kako to radi? Ovo je skraćena verzija procesa.
Tijekom posljednjih nekoliko godina znanstvenici su usavršili metodu koja koristi sjeme ugljika (sićušni fragmenti dijamanta) postavljeno u posebne mikrovalne pećnice koje se zovu staklenici s teškim ugljikovim plinovima. Smjesa se zagrijava do visoke temperature kako bi se dobila kugla plazme. Unutar te kugle atomi ugljika kristaliziraju se na sjemenu ugljika i izrastu u dijamant koji se može izrezati i polirati.
Proces traje od 10 do 12 tjedana i mašinerija je skupa, no proizvod ne dolazi iz konfliktnih područja i jednako je dobar kao i prirodan, a cijena mu je i do 50 posto niža.
"Stvaramo novu industriju", izjavio je za Bloomberg izvršni direktor IIA Technologies Vishal Mehta. "Među potrošačima danas se širi ideja o ekološki prihvatljivom dijamantu od kojeg se ne financiraju svjetski sukobi."