Zona konflikta

Tko su ključni igrači na palestinskoj strani sukoba s Izraelom: Velike su razlike između Islamskog džihada, Hamasa i Fataha

Ilustracija Foto: Guliver Image
Hamas, Fatah, PLO, Palestinski islamski džihad, puno je igrača koji se zalažu za isti ili sličan cilj, međutim, metode im se radikalno razlikuju i zato su se u prošlosti i međusobno sukobljavali.

Nakon što je raketirana bolnica u al Alhi svima je bilo logično zaključiti da iza napada stoji Izrael. Oni danas pak tvrde kako je za smrt stotina civila i ranjenika odgovoran Palestinski islamski džihad. Riječ je o još jednoj organizaciji koja djeluje na području Izraela i Palestine, a kako ne bi bilo zabune koja je razlika između nje i ostalih, u nastavku donosimo pregled svih aktivnih sudionika sukoba s palestinske strane.

Fatah

Fatah je palestinska socijal-demokratska stranka čiji pripadnici su ujedno i najbrojniji članovi Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO). Stranku je osnova Jaser Arafat isprva s ciljem oslobađanja cijele Palestine da bi kasnije prihvatio umjereniji pristup i pristao na priznavanje Izraela, ako suprotna strana prizna vlast PLO-a u pojasu Gaze i na Zapadnoj obali. 

Upravo taj, sekularni i realniji pristup doveo je 2007. stranku u sukob s Hamasom koji nije bio spreman na nikakve ustupke. Otkako je Hamas zavladao pojasom Gaze, a Fatah ostao na vlasti u Zapadnoj obali održava se status quo, ali sukob službeno nije okončan.

Pročitajte i ovo Objavljene slike Njemački kancelar trebao je napustiti Izrael kada je u zračnoj luci nastao kaos: "Nije legao na asfalt, već je otrčao do kontejnera"

Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO)

Međunarodno priznata kao predstavnica palestinskog naroda, organizacija prihvaća međunarodne granice Palestine - područja Zapadne obale i pojasa Gaze koje je izrael okupirao u ratu 1967.

PLO se odrekao 1993. terorizma i drugih djela nasilja protiv Izraela, ali je nastavio sudjelovati u militantnim aktivnostima, osobito tijekom Druge intifade koja je započela 2000. i trajala do 2005. godine. Nakon što je Izrael nastavio vojnu okupaciju Gaze, protjerivanje Palestinaca iz njihovih domova i slične ilegalne aktivnosti, PLO je 2018. suspendirao palestinsko priznanje Izraela, te nakon toga zaustavio sve oblike sigurnosne i gospodarske suradnje s izraelskim vlastima.

Nakon Arafatove smrti, predsjednik Fataha, PLO-a pa tako i Palestine postao je Mahmud Abas. Nakon što je u utorak navečer raketirana bolnica u Gazi diljem Zapadne obale ljudi su izašli na ulice tražeći njegovu ostavku, smatraju da ne čini dovoljno da bi spasio svoj narod od izraelskih ratnih zločina.

Pročitajte i ovo Rat na Bliskom istoku FOTO/VIDEO Objavljene jezive snimke napada na bolnicu u Gazi, pojavio se i novi video. Bukte prosvjedi na Zapadnoj obali, snage sigurnosti ispaljivale suzavac i šok-bombe

Palestinski islamski džihad

Skraćenog naziva PIJ, Plaestinski islamski džihad formiran je tijekom prve Intifade, tj. palestinskog ustanka protiv izraelskog ugnjetavanja 1981. godine. Nastaje kao ogranak Muslimanskog bratstva iz Egipta u kojem su u izbjeglištvu i živjeli njegovi osnivači. Pod ideološkim je utjecajem islamskog režima u Iranu, dok se povijesno financira uglavnom iz Sirije i od Hezbolaha, a od 2014. i iz Irana.

Odbacuje sporazum iz Osla koji je prije 30 godina, 1993. potpisao vođa PLO-a Arafat s Izraelom, kojim je predviđeno uzajamno priznavanje Izraela i Palestine tj. dvodržavno rješenje. 

PIJ-u je baš kao i Hamasu je cilj uspostava suverene islamske palestinske države i vojno uništenje Izraela. Brojne države i zajednice uključujući i Europsku uniju, proglasile su ga terorističkom organizacijom.

Pročitajte i ovo Stotine poginulih Izrael za napad na bolnicu optužio Islamski džihad, a oni poručili: "To je laž i izmišljotina, pokušavaju zataškati masakr koji su počinili"

Hamas  

Krajem 60-ih godina skupina koja se naknadno razvila kao Hamas bila je u pojasu Gaze tek ogranak pokreta Muslimanske braće rođenog u Egiptu. Naziv Hamas arapska je kratica za "Pokret islamskog otpora".

Njegovi osnivači, a među njima je šeik Ahmed Jasin - svi su se formirali u Egiptu. U Gazi su stvorili mrežu džamija, karitativnih organizacija i škola preko kojih su dva desetljeća širili politički islam. Takvim djelovanjem konkurirali su hegemoniji PLO-a koji je je u očima Izraela bila istinski neprijatelj pa je Tel-Aviv na preteču Hamasa gledao gotovo blagonaklono.

Današnji Hamas je utemeljen tek 1987. početkom prve intifade. U svojoj povelji Hamas navodi da je Palestina zemlja islama i zagovara uništenje Države Izrael i uspostavu Palestinske islamske države. Iako velik dio zapada smatra Hamas terorističkom organizacijom, neke države poput Velike Britanije, Australije ili Egipta smatraju terorističkom organizacijom samo njegovo oružano krilo.

 

Povezane teme