Seul i Tokio optužuju Sjevernu Koreju, čiji je vođa Kim Jong-Il posjetio Kinu početkom svibnja, za torpediranje korvete Cheonan u ožujku, pri čemu je poginulo 46 južnokorejskih mornara. Peking je i dalje suzdržan i odbija se javno pridružiti osudi Pjongjanga čije posrnulo gospodarstvo i oslabjeli vođa trebaju potporu Kine.
>> Pjongjang tvrdi da ne posjeduje inkriminiranu podmornicu
‘Moramo ublažiti posljedice izgreda s Cheonanom i postupno smiriti napetost, a napose spriječiti mogući sukob’, rekao je Wen novinarima, dok su uz njega bili sudionici regionalnog summita japanski premijer Yukio Hatoyama i južnokorejski predsjednik Lee Myung-bak. I na samom završetku susreta na vrhu Wen je ostao pri kineskom stajalištu da ne optuži Sjevernu Koreju.
‘Bez mira i stabilnosti na korejskom poluotoku nemoguć je razvoj u istočnoj Aziji’, kazao je Wen. Wen je izrazio sućut zbog pogibije južnokorejskih mornara, ali nije izrijekom spomenuo Sjevernu Koreju. Vođe triju sila u sjeveroistočnoj Aziji sastali su se za vikend u Seogwipou, ljetovalištu na južnokorejskom otoku Jejuu, na susretu na vrhu na kojemu su trebali unaprijediti planove za jaču regionalnu suradnju i gospodarsku integraciju. Umjesto toga, u središtu pozornosti se našao sukob Sjeverne i Južne Koreje. (Hina)