"Tijekom protekle godine, pojačani naglasak na kontroli informacija rezultirao je neskrivenom agresijom na slobodu interneta", objavio je FH u dijelu izvješća o Kini.
Kina je blokirala skoro 3000 web stranica i internetskih usluga poput Gmaila, Googlea, Picase i društvenih mreža poput Facebooka, Youtubea i Twittera. Kineske su vlasti u siječnju izvijestila o nadogradnji sustava internetske kontrole, poznatog kao "Veliki vatreni zid". U srpnju je usvojen opsežan zakon o nacionalnoj sigurnosti čime je još više pojačana kontrola interneta, a državi je još više omogućeno da "poduzme sve neophodne mjere" u zaštiti svoje suverenosti. Kina je također posljednjih godina uhitila na stotine novinara i bloggera u borbi protiv "lažnih glasina" na internetu.
PENTAGON U STRAHU: Ruske podmornice ugasit će internet cijelom svijetu
Strani diplomati se pribojavaju da će taj zakon omogućiti tajni pristup podacima u cilju špijuniranja jer bi vladini inspektori mogli natjerati tehnološke tvrtke u Kini da odaju osjetljive informacije.
FH je odmah iza Kine kao najgore zemlje glede slobode interneta svrstao Siriju i Iran. Sjeverna Koreja nije uključena u izvješće jer nije bilo dovoljno informacija da bi se uopće moglo procijeniti stanje u toj zemlji. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook