Kina je objavila da poštuje rezultate američkih izbora i čestitala je Donaldu Trumpu na pobjedi, a službeni list pozvao je na pragmatični pristup kinesko-američkim odnosima kako bi se međusobne razlike rješavale na ispravan način.
Trump, republikanac, koji je najavio da će uvesti carine na kinesku robu, u utorak je ponovno osvojio Bijelu kuću uvjerljivoj pobijedivši demokratkinju Kamalu Harris.
"Poštujemo izbor američkog naroda i čestitamo gospodinu Trumpu na izboru za predsjednika", priopćilo je kineko ministarstvo vanjskih poslova.
Državi list China Daily objavio je da bi drugi Trumpov mandat mogao označiti "novi početak kinesko-američkih odnosa ako se pružena šansa ne propusti".
Nova bi američka administracija mogla osnažiti dijalog i komunikaciju s Kinom o različitim stajalištima "od pitanja Tajvana do trgovine i Južnokineskog mora", navodi list.
"Pragmatični pristup bilateralnim odnosima je ključan za navigiranje kroz složenost globalnih izazova".
Ispravno vođenje kinesko-američkih odnosa, koje list naziva najvažnijima na svijetu, "ne služi samo interesima dviju zemalja, nego će unijeti veću izvjesnost i stabilnost u cijeli svijet", piše China Daily.
Rivalstvo supersila
Kina će surađivati sa SAD-om na temelju uzajamnog poštovanja, rečeno je u srijedu i te zemlje nakon što je postalo jasno da je Donald Trump pobjeđuje na predsjedničkim izborima, ali stratezi kažu da se Peking priprema za gorko rivalstvo supersila oko pitanja trgovine, tehnologije i sigurnosti.
"Naša politika prema SAD-u je dosljedna", rekala je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning na redovitoj tiskovnoj konferenciji u Pekingu, upitana kako bi povratak Trumpa u Ovalni ured mogao utjecati na američko-kineske odnose.
"Nastavit ćemo promatrati i upravljati kinesko-američkim odnosima u skladu s načelima međusobnog poštovanja, mirnog suživota i suradnje u kojoj svi pobjeđuju", dodala je.
Kineski stratezi su međutim rekli da od Trumpa očekuju vatreniju retoriku i potencijalno paralizirajuće carine, iako su neki rekli da bi njegova izolacionistička vanjska politika mogla Pekingu stvoriti vakuum da proširi svoj globalni utjecaj, piše Reuters.
"Peking je očekivao tijesnu utrku na izborima u SAD-u. Iako Trumpova pobjeda nije željeni ishod Kine i izaziva zabrinutost, nije potpuno neočekivana", rekao je Tong Zhao, viši suradnik u Zakladi Carnegie za međunarodni mir.
"Kinesko će vodstvo vjerojatno nastojati održati privid srdačnog osobnog odnosa s Trumpom, dok će intenzivirati napore da se projicira moć i snaga Kine."
Da Wei, direktor Centra za međunarodnu sigurnost i strategiju na Sveučilištu Tsinghua u Pekingu, rekao je da bi Trumpova pobjeda "mogla predstavljati relativno velik izazov za kinesko-američke odnose" na temelju njegovih prijedloga politike kampanje i djelovanja u njegovom prethodnom mandatu.
"Zbog Trumpove velike nepredvidljivosti, mislim da je Kini teško reći da postoji potpuno formiran plan da se napravi 'x' kada Trump dođe na vlast. To također ovisi o politici koju Trumpova administracija provodi."
Trump je predložio carine na kineski uvoz veće od 60% i ukidanje kineskog trgovinskog statusa najpovlaštenije nacije, a analitičari kažu da je mogućnost trgovinskog rata uzdrmala kinesko vodstvo.
Kina prodaje SAD-u robu u vrijednosti većoj od 400 milijardi dolara godišnje i još stotine milijardi u komponentama za proizvode koje Amerikanci kupuju drugdje.
"Peking je posebno oprezan u pogledu potencijalnog oživljavanja trgovinskog rata pod Trumpom, posebno jer se Kina trenutno suočava sa značajnim unutarnjim gospodarskim izazovima", rekao je Zhao.
Kao odgovor, Kina će vjerojatno intenzivirati svoj pritisak na veću tehnološku i gospodarsku samodostatnost, dok će osjećati veći pritisak da ojača gospodarske veze sa zemljama poput Rusije, dodao je.