Sustavno zbrinjavanje otpada u glavnom gradu Tirani, skoro da ne postoji a u to smo se uvjerili i sami. Gotovo milijun tamošnjih stanovnika svoj otpad baca u rijeke, koje završavaju u more gdje ga struje nose dalje. Ovog su ga puta, nažalost, odnijele predaleko, čak do Pelješca, Mljeta i Korčule. Situaciju u Tirani provjerila je ekipa Provjerenog.
>> Albanci priznaju da je smeće njihovo, naša ministarstva čekaju dokaze?!
>> 'Albanija otpad uvozi, a ne zna kud bi i sa svojim'
'Svako domaćinstvo ovdje baca smeće u kontejnere, ali veliki je problem s kontejnerima koji se ne prazne svaki dan, već svaka 3 ili 4 dana, pa tako ima hrpa smeća po cijelom susjedstvu', objašnjava Elira Canga, novinarka dnevnog lista Gazeta Shiptari koji prate cijeli slučaj.
Veliki je problem što je Skadarsko jezero preplavljeno, razina vode se digla do rijeke Bojane i do Jadranskog mora. 'Samo dva dana nakon što su hrvatski mediji izvijestili o smeću oko Dubrovnika, gdje je navodno završilo puno albanskog smeća. Otišao je na rijeku Bojanu i snimio sve sto je tamo zatekao, a zatim i obalu i plažu Veloboja. Rijekom Bojanom smeće putuje na obalu i strujama, ne znam kako, završilo je i na hrvatskoj obali', kaže Canga.
O cijelom problemu smeća, koji se na ulicama Tirane može vidjeti na svakom kutu, albanski ekolozi već godinama govore. 'Naša vlada ne reagira ispravno. Prekasno je ovo smatrati prioritetom. Sada se raspravlja o planu za 2011., kako bi se nešto poduzelo no posljednjih 20 godina to nikako nije bio prioritet vladi i zbog toga je došlo do akumulacije smeća u zemlji', kaže ekološki aktivist Lavdesh Ferruni kojem je neugodno pričati o nabacanom smeću u Albaniji koje odlazi u druge zemlje.
Albanija se još ne izjašnjava o odšteti
Odgovor na pitanje koje se često postavljalo u Hrvatskoj posljednjih tjedana pokušali smo potražiti u albanskom Ministarstvu zaštite okoliša. Zanimalo nas je razmišlja li Albanija o isplaćivanju odštete Hrvatskoj.
'Ne mogu odgovoriti na nešto što ne znam, vidjet ćemo što će istraga pokazati. Ovo zasigurno nije problem albanske obale', kratko nam je odgovorio Taulant Bino iz ministarstva.
Marina Matulović-Dropulić, hrvatska ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva jasna je kako bi se odšteta trebala platiti. Do sada je u akcijama čišćenja na hrvatskim obalama prikupljeno 995 kubika smeća na što je utrošeno 800 tisuća kuna. Sve to je za sada plaćeno iz hrvatskog proračuna.