Tisuće radnika diljem Tajvana izašlo je na ulice glavnog grada Taipeija tražeći sigurnije uvjete rata i više plaćenih dopusta.
"Tražimo više praznika, plaćeni porodiljni dopust od najmanje 90 dana i plaćene dopuste za njegovanje starih roditelja", poručio je Huang Yu-te, glavni tajnik Konfederacije sindikata Tainan.
Prema podacima organizatora prosvjeda, Tajvanci u prosjeku rade 2035 sati godišnje, oko 36 radnih dana više od prosjeka OECD-a koji iznosi 1744 sata.
Glavne stranke u Šri Lanki nisu 1. svibnja obilježile skupovima na otvorenom, poštujući poziv vlasti da se zbog sigurnosne situacije, nakon uskrsnih terorističkih napada u kojima je ubijeno 253 ljudi, ne održavaju veliki skupovi.
Stranke su odlučile održati skupove uoči predsjedničkih izbora u prosincu. Predsjednik države Maithripala Sirisena je na komemoraciji za bivšeg predsjednika Ranila Wickremesinghea, kojeg je 1.svibnja 1993. ubio bombaš samoubojica iz redova Tamilskih tigrova, iskoristio priliku i islamističkoj skupini poručio da "ostavi njegovu zemlju na miru".
Nakon što je proslava Praznika rada u Kambodži bila zabranjena godinama, ove je godine dopuštena te je oko 1000 ljudi sudjelovalo u maršu oko gradskog središta. Sindikati i skupine civilnog društva pozvali su na zaštitu radničkih prava i promicanje jednakosti spolova. Također traže uvođenje minimalne plaće u sve sektore, a ne samo u tekstilnoj industriji. Za tu ključnu industriju se traži povećanje sa 182 na 250 dolara mjesečno.
U povodu 2. svibnja u Grčkoj su stupili u štrajk radnici luke Pirej, zbog čega turisti danas cijeli dan neće biti u mogućnosti stići na svoja otočna odredišta.
Sindikati zaposlenih u pomorstvu, ali i sindikati vozača autobusa i vlakova pozvali su na 24-satni štrajk, tražeći prvenstveno bolje uvjete rada. Premijer Alexis Tsipras je u veljači minimalnu plaću povećao za 11 posto, s 586 eura bruto na 650 eura.
U nordijskim zemljama za sada nema skupova povodom Praznika rada, ali su najavljeni govori oporbenih čelnika i vlasti.
U Danskoj će čelnica oporbenih socijaldemokrata Mette Frederiksen održati četiri govora. Socijaldemokratski premijer Švedske Stefan Lofven održat će prvosvibanjski govor u Umei. U Švedskoj će tri skupa održati i pronacistička stranka Nordijski pokret otpora (NRM), u skladu sa švedskim zakonom o slobodi izražavanja. (Hina)