Premijer Janez Janša trebao bi odstupiti večeras do ponoći. To su mu uvjetovala tri koalicijska partnera - Građanska lista Gregora Viranta, stranka umirovljenika aktualnog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca te Slovenska pučka stranka Radovana Žerjava.
Pomirbeni susret u vili Podrožnik nije uspio, a Janša je bez izjava. Koalicijski partner i predsjednik parlamenta Virant, Janši je ostavio mogućnost da za svoje mjesto predloži nekog iz svoje stranke, ali koalicija je očito pred raspadom.
'Po mojem mišljenju ništa se nije promijenilo. Ako Janša danas do ponoći ne podnese ostavku, sutra navečer moja stranka donosi odluku o povlačenju iz vlade, pa, stoga, i ja namjeravam podnijeti ostavku na mjesto predsjednika parlamenta', kazao je Virant.
>> Pomirbeni sastanak stranaka u Janšinoj vladi završio bez izjava
Iako predsjednik Borut Pahor kaže kako su prijevremeni izbori zadnja moguća opcija, slovenska parlamentarna kriza neminovno se odražava i na brzinu i na kvalitetu rješenja pitanja duga ljubljanske banke te ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u parlamentu susjedne nam zemlje.
'Apeliram na slovenske kolege da održavaju dobre susjedske odnose i da pristupanje Hrvatske Europskoj uniji ne koriste u svrhu političke kampanje u krizi u kojoj se Slovenija našla', kazao je Brend Posselt.
U Bruxellesu mu je danas odmah odgovorio Jelko Kacin, inače izvjestitelj europskog parlamenta za Srbiju. Tvrdi da spor s Hrvatskom nema veze s političkom krizom u njegovoj zemlji, već na nepoštivanje dogovorenog. Očito aludirajući na sporazum Kosor Pahor te jednostranu odluku naše vlade da podrži tužbe hrvatskih banaka.
'Problem je što se dogovor nije poštovao,još zakoni staroga Rima kažu: 'Pacta sunt servanda' - dogovoreno se mora poštovati. I složio bih se s ocjenom bivšeg ministra Jandrokovića da je premijer Milanović prije Beograda trebao otići u Ljubljanu i osobno uspostaviti dijalog', kazao je Kacin.
Bez obzira na Kacinov stav ,većina zatupnika u europskom parlemantu se slaže da Hrvatska treba i zaslužuje u EU ući u predviđenom roku- prvoga srpnja. 'Hrvatska je ispunila gotovo sve od zadanih 10 točaka.Ta je zemlja napravila neviđen napredak važan ne samo za Hrvatsku, već i za cijelu regiju. To je napredak učinjen po najvišim standardima politike proširenje Europske unije', kazao je Libor Rouček
Bilo kako slovenija ograničava i manevar i vrijeme. Dva financijska eksperta sastat će se za 7 dana u Sloveniji. Svojim vladama predložit će još jedno rješenje, a sva dosadašnja Ljubljana je odbila.Odluka o Ljubljanskoj banci je isključivo politička.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook