Vojislav Šešelj nije hrvatski politički problem, on je problem Srbije. Hrvatska je zemlja članica Europske unije i NATO saveza i ima vrlo jasno kodificiranu vanjsku politiku, potpuno usuglašenu s vanjskom i sigurnosnom politikom.
Možemo raspravljati o sposobnostima ministarstva koje tu politiku provodi, ali ne može se govoriti da je Hrvatska pudlica Washingtona i Berlina, jer to zvuči anakrono. Svaka kritika ili nota Republike Hrvatske mora biti upućena haškom sudu koji je Šešelja pustio, kojem je Milošević umro, a njegove glavne obavještajce Stanišića i Simatovića su oslobodili.
Hrvatski problem su žrtve Šešeljevih i Miloševićevih pokolja za koje nitko nije kažnjen, hrvatski problem su nestali tijekom velikosrpske agresije, hrvatski problem je ratna odšteta.
Dačić: Srbija nema ni milimetar odgovornosti za Šešelja
Što se Srbije tiče, Hrvatska ima sve institucionalne mehanizme blokade srbijanskih pregovora u poglavlju 23. Ima pravo zahtjevati i aktiviranje suspenzivne klauzule u pregovorima sa Srbijom. Jer ovdje nije riječ o graničnom ili nekom drugom bilateralnom pitanju, ovdje je riječ o pravima i dostojanstvu žrtava, dakle jednom od temeljnih odrednica europske konvencije i zajedničke pravne stečevine svih zemalja članica unije.
Dublje uvlačiti Šešelja, ratnog zločinca, u hrvatsku politiku znači buditi jeftine strasti i postići upravo ono što Šešelj i strukture koje su ga stvarale žele.
Da je premijer Srbije Ivica Dačić zreo političar koji razumije odnose snaga,onda bi reagirao dijametralno suprotno, a ne prijetio rezolucijom europskog parlamenta jednoj zemlji članici.
Vučić i Nikolić šute, jer progovore li, on će ih detaljno podsjetiti na ono što su oni bili. Srbija je ucijenjena Vojislavom Šešeljom. Srbija je zemlja pregovarač i očito ne provodi ono što se od nje traži, a to je prije svega da provodi politiku EU.
Međunarodna zajednica griješi što misli da će Šešelj izazivajući sukobe na srbijanskoj političkoj sceni stvoriti atmosferu kreiranja nekog novog lidera u Srbiji. To je greška koja se pokazala više puta u inženjerinzima u istočnoj Europi. A Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju tu je očito pristao biti instrument međunarodne politike i nije mu to prvi put.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook