Španjolska, Irska i Norveška objavile su u srijedu da će 28. svibnja priznati neovisnu palestinsku državu.
Odmah je stigla brza reakcija Izraela, koji je najavio da će povući svoje veleposlanike iz Irske i Norveške.
Premijer Andrej Plenković odgovorio je na pitanje hoće li i Hrvatska priznati Palestinu.
"U ovom trenutku ne razmišljamo o tome. Naša je stalna pozicija ona bazirana na rješenju o dvije države, ali na način da dođe do dogovora” dviju strana, dodao je premijer.
Predsjednik Zoran Milanović također se osvrnuo na pitanje o priznanju te naglasio da "to nije jednostavna odluka" te da se treba postići razgovorom između predsjednika i premijera.
Dublin je prošlog tjedna nagovijestio da će sigurno priznati palestinsku državu prije kraja svibnja, a Oslo je nagovijestio sličnu inicijativu tijekom proljeća.
Čelnici triju zemalja Simon Harris, Jonas Gahr Støre i Pedro Sánchez na odvojenim su konferencijama u srijedu ujutro objavili da će priznati palestinsku državu.
Irski premijer Harris istaknuo je kako će to biti "važan i povijesni dan za Irsku i Palestinu", dok je španjolski premijer Sánchez nadodao da "Europa ima obvezu djelovati, i za Ukrajinu i za Palestinu, bez dvostrukih standarda".
Izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je videoporuku Dublinu na društvenoj mreži X kako bi upozorilo na činjenicu da "priznavanje palestinske države riskira da će vas transformirati u pijuna u rukama Irana i palestinskog islamističkog pokreta Hamas".
Ova će mjera "samo potaknuti ekstremizam i nestabilnost", smatra izraelska diplomacija.
Za Izrael ti planovi predstavljaju "nagradu za terorizam" koja bi pregovorima učinila manje vjerojatnim rješenje rata u pojasu Gaze.
Sánchez je u ožujku u Bruxellesu objavio zajedničku izjavu sa šefovima vlada Irske, Slovenije i Malte u kojoj su četiri zemlje izrazile želju da priznaju takvu državu.
U travnju je također posjetio Norvešku i Irsku i te su tri zemlje rekle da su spremne priznati palestinsku državu "u bliskoj koordinaciji" prema riječima norveškog premijera Storea.
Većina od 193 države članice UN-a - njih 142, prema Palestinskim vlastima - do danas su priznale palestinsku državu.
Od 252 osobe koje su uzete kao taoci tijekom napada, 124 još uvijek drže u Gazi, uključujući 37 mrtvih, prema podacima izraelske vojske.
Od 7. listopada 35.647 Palestinaca, većinom civila, ubijeno je u pojasu Gaze u izraelskim bombardiranjima i vojnim operacija, navodi Ministarstvo zdravstva Hamasa, koji vlada Gazom.