Razgovori u Teheranu najavljeni za četvrtak mogli bi dati odgovore na pitanje je li Teheran spremniji razgovarati o zabrinutosti međunarodne zajednice zbog njegova sumnjivog nuklearnog programu nakon prošlomjesečnog reizbora američkog predsjednika Baracka Obame.
Ulog je velik: Izrael, za koji se vjeruje da je jedina bliskoistočna nuklearna sila, zaprijetio je vojnom akcijom ako diplomacija ne uspije. Iran, pak, upozorava da će na napad snažno uzvratiti.
No, zapadni diplomati nisu optimistični oko mogućeg zaokreta u razgovorima u iranskom glavnom gradu, nakon što ni na nizu ovogodišnjih sastanaka predstavnika Irana i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) nije ostvaren nikakav napredak. Ta agencija sa sjedištem u Beču želi da Iran njezinim inspektorima omogući pristup nuklearnim postrojenjima zbog sumnji u moguće vojne dimenzije nuklearnog programa.
>> Iran i dalje prkosi Zapadu, najavio intenzivnije obogaćivanje urana
Iran, koji odbacuje optužbe da pokušava razviti sredstva i tehnologije potrebne za izradu nuklearne bombe, kaže kako, prije omogućavanja pristupa, želi postići okvirni sporazum s IAEA-om o tome na koji način će se provoditi inspekcije. "Imam osjećaj da Iran ne želi dogovor, nego pustiti da stvar prođe", rekao je jedan zapadni diplomat.
Iako povezani, ti razgovori IAEA-e s Iranom odvojeni su od nastojanja šest svjetskih sila da se postigne rješenje dugogodišnjeg nuklearnog spora s Iranom prije nego se on pretvori u novi rat koji bi izazvao gospodarski šok u svijetu.
Razgovori između Irana, jednog od najvećih izvoznika nafte i SAD-a, Kine, Rusije, Francuske, Njemačke i Velike Britanije blokirani su od sastanka u lipnju koji je završio neuspjehom. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook