Na sastanku nije bilo konkretnih prijedloga za izlazak iz dužničke krize. Za čak dvije tisuće milijardi dolara - proračunski zadužena Amerika - Europi može ponuditi tek verbalnu potporu.
Van Rompuy i Barosso u Washingtonu kažu da će se zalagati za užu gospodarsku integraciju zemalja eurozone, a Obama pozdravlja njihovu odlučnost. 'To je od velikog značaja za naše gospodarstvo. Mi imamo udjela u njihovu uspjehu', rekao je Obama.
Amerika u dubokoj krizi tiska dolar, kako bi privremeno krhke financije zadržala u statusu quo. Britanija tiska funtu, kina tiska jen, a eurozona euro očito ne može tiskati. Jer, kako pronaći ključ plasmana valute koja je obračunska i iza koje ne stoji suverenitet niti jedne zemlje članice
Stoga Barossova ideja o euroobveznici kao unitarnom vrijednosnom papiru nikako ne prolazi. Nema pokriće u politikama zemalja članica. Pa ministri vanjskih poslova eurozone pokušavaju riješiti nesuglasje i pronaći novi svima prihvatljiv model za spas eura.
Ona se pak odnosi na elitne obveznice. Njima bi osovina od 6 gospodarski najjačih zemalja uz vjerojatno drakonske uvjete pomagala slabijima. Samit 9. prosinca u tom će smislu biti ključan. Italija danas još tone. 10-godišnje obveznice morala je prodati po kamati od čak 7 cijelih 6 posto.